Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2007

Vydání č. 17

13.12.2007

AKT-INFO

Zprávy které nejsou, ale měly by být v běžných médiích

Vydání č. 17

=============================================


SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ

- USA odporuje návrhům o snižování emisí v Bali

- Útoky na ženy v Iráku

- Invaze izraelských tanků do Gazy

- Nepokoje v Barmě si vyžádaly více životů než bylo oficiálně přiznáno

- Desítky lidí zahynuly při bombovém útoku v Alžíru

- Již 20 měsíců vězněný fotograf stále nebyl obviněn ze zločinu

- Chicago musí zaplatit 20 milionů dolarů obětem policejního mučení

- CIA se chtěla vyhnout trestnímu stíhání ničením důkazních videokazet

- Írán: americká zpráva je pozitivním krokem k usmíření

- V americkém státě Iowa byla jednomu z prezidentských kandidátů odepřena účast v předvolební debatě

- Akt-info přeje příjemné prožití svátků a vyhlašuje čtrnáctidenní pauzu ve vydávání zpráv


USA ODPORUJE NÁVRHŮM O SNIŽOVÁNÍ EMISÍ V BALI

Zatímco bývalý americký viceprezident Al Gore a Panel OSN o klimatických změnách přijali v Oslu Nobelovou cenu za mír, mezinárodní vyjednavači dále diskutovali o klimatických změnách na Bali. Britské noviny The Guardian píší, že jednání se dostala do větších problémů v úterý, když Spojené státy americké oponovaly návrhu dohody, který by stanovil pevné cíle pro limity uhlíkových emisí. Bushova vláda řekla, že dohoda, která by slíbila snížení emisí o 25 až 40 procent ve vyspělých zemích do roku 2020, “je zcela nerealistická” a “nepomůže.” Američtí vyjednavači na Bali ve středu dále prohlásili, že dokud bude u moci George Bush, nepřistoupí Spojené státy na žádné specifické rezoluce o snižování emisí. Oproti tomu nositel Nobelovy ceny, Al Gore, řekl: “Před více než 20-ti lety, řekl jiný nositel Nobelovy ceny, Doktor Martin Luther King Jr., že nespravedlnost kdekoliv na světě ohrožuje spravedlnost všude. V tom samém smyslu, vypouštění emisí CO2 kdekoliv na planetě ohrožuje budoucnost celé naší civilizace.” Skupina ministrů Evropské Unie ve čtvrtek prohlásila, že pokud Spojené Státy nezmění svůj přístup, budou bojkotovat lednový summit o klimatu organizovaný právě američany. Hlavní úředník OSN pro klima varuje, že tak hrozí kompletní kolaps jednání.

13/12/07


ÚTOKY NA ŽENY V IRÁKU

Velitelé irácké policie podali zprávu o tom, že náboženští radikálové v iráckém městě Basra letos zabili nejméně 40 žen kvůli jejich oblékání. Šéf tamní policie Jalil Khalaf tiskové agentuře Associated Press sdělil: “Ženy v Basře jsou hrozivými způsoby vražděny a poté vyhozeny mezi odpad s nápisem, že byly zabity pro neislámské chování.“ Dále řekl, že jsou ženy často napadány kvůli tomu, že nenosí tradiční ošacení a na hlavě šátek. Ve stejné době zažalovala žena z Texasu soukromého armádního dodavatele Halliburton. Vypověděla, že byla v Bagdádu skupinou zaměstnanců této společnosti znásilněna. Jamie Leigh Jonesová, která v době incidentu pro tuto společnost pracovala, řekla, že byla během jednoho dne v tábořišti společnosti, v oblasti Zelené zóny, znásilněna „větším počtem mužů“. Jonesová obviňuje společnost a americkou vládu z utajování tohoto incidentu. Ve zprávách televize ABC dále uvedla, že poté co byla znásilněna, byla minimálně na 24 hodin uvězněna v přepravním kontejneru bez vody a jídla. Údajní útočníci však zřejmě nikdy čelit soudu nebudou, a to díky mezeře v zákoně, která ponechala dodavatele v Iráku fakticky mimo dosah amerických i iráckých zákonů.

11/12/07


INVAZE IZRAELSKÝCH TANKŮ DO GAZY

Několik desítek izraelských tanků a obrněných transportérů tento týden vpadlo do Gazy. Jedná se o největší izraelskou vojenskou akci za posledních několik měsíců. Izraelské noviny Haaretz píší, že izraelská vojska zabila již přes 24 Palestinců. Na palestinská pole vyjely bagry, aby zničily úrodu. Izraelská razie se konala den před prvním setkáním palestinského prezidenta Mahmoud Abbase a izraelského prezidenta Ehud Olmerta od jednání v Annapolisu. Představitelé obou stran se ve středu sešli při začátku formálního jednání, které zprostředkovávají Spojené státy americké.

13/12/07


NEPOKOJE V BARMĚ SI VYŽÁDALY VÍCE ŽIVOTŮ, NEŽ BYLO OFICIÁLNĚ PŘIZNÁNO

Dle nových zpráv mezinárodní organizace pro lidská práva, Human Rights Watch, si zákroky barmské vojenské vlády vyžádaly při zářijové demonstraci více životů, než úředníci přiznali. Steve Crawshaw z Human Rights Watch řekl: „V posledních měsících jsme viděli brutalitu a série vražd, které byly páchány střelnými zbraněmi a přímým bitím demonstrantů. Vláda tvrdí, že se vše opět normalizovalo. Naše zpráva ovšem jasně prokazuje, že to není pravda. Zatýkání disidentů stále pokračuje. Human Rights Watch přesně zdokumentovala nejméně dvacet úmrtí studentů, civilistů a buddhistických mnichů ve městě Rangoon. Tvrdí také, že v hlavním městě a po celé zemi pravděpodobně zemřelo i mnoho dalších neznámých obětí. Barmští úředníci přiznali, že na deset lidí zemřelo během zákroků vojenské policie, včetně japonského novináře, který byl zastřelen z bezprostřední blízkosti.

11/12/07


DESÍTKY LIDÍ ZAHYNULY PŘI BOMBOVÉM ÚTOKU V ALŽÍRU

Při bombovém útoku na vládní budovu a komplex Organizace spojených národů v Alžíru zahynulo ve středu 62 lidí. Mezi obětmi bylo i 11 zaměstnanců OSN. Incident je pravděpodobně nejhorším teroristickým útokem v Alžíru od vyhlášení nezávislosti v roce 1962.

12/12/07


JIŽ 20 MĚSÍCŮ VĚZNĚNÝ FOTOGRAF STÁLE NEBYL OBVINĚN ZE ZLOČINU

V neděli se v Baghdádu konalo trestní projednání kauzy uvězněného fotografa agentury Asociated Press, kterého americká armáda drží v Iráku bez žaloby již skoro 20 měsíců. Novinář Bilal Hussein a jeho právníci před tímto slyšením neměli žádný přístup k důkazům a dokonce ani během projednání se nedozvěděli, proč je Hussein podezřelý. Dodnes nebylo vystaveno proti Husseinovi žádné formální obvinění. Hussein byl předtím známý především proto, že byl součástí týmu fotografů z AP, kteří obdrželi Pulitzerovou cenu, totiž největší novinářské ocenění. Mezinárodní výbor za ochranu novinářů minulý týden prohlásil, že Hussein je jeden z nejméně 127 novinářů vězněných z neznámých nebo politických důvodů po celém světě. Čína v současné době vězní 29 novinářů – a tím vede v seznamu zemí, které novináře pronásledují. Spojené státy americké dokonce bez žaloby vězní dva novináře i za svými hranicemi – zmíněný Bilal Hussein je držen v Iráku a kameraman Al-Jazeery, Sami al-Haj, je již pět let vězněn v Guantanámu.

10/12/07


CHICAGO MUSÍ ZAPLATIT 20 MILIÓNŮ DOLARŮ OBĚTEM POLICEJNÍHO MUČENÍ

Město Chicago zaplatí téměř 20 miliónů dolarů čtyřem bývalým vězňům, kteří po mučení chicagskou policií učinili nucená a nakonec falešná přiznání ke zločinu. Všichni čtyři muži jsou Afroameričané, kteří byli odsouzeni k popravě. Díky objevení konkrétních důkazů byli však později všichni zproštěni obvinění. Po svém propuštění zažalovali bývalého velitele chicagské policie Jona Burgeho a přes 20 spolupracujících policistů, s tvrzením, že byli donuceni přiznat se k vraždě. Zvláštní prokurátoři vydali v roce 2006 zprávu, v které uvedli četné a nesporné důkazy o tom, že Burge a čtyři další bývalí policisté podezřelé osoby kvůli přiznání v 80. letech opravdu týrali. Proti Jonu Burgeovi, který na mučení dohlížel, nebyla nikdy podána trestní žaloba. V roce 1993 byl od policie propuštěn, ale nadále pobírá policejní rentu 30 000 dolarů ročně. Investigativní novinář, který toto mučení odhalil, byl ze svého zaměstnání v místním tisku nedávno propuštěn.

12/12/07


CIA SE CHTĚLA VYHNOUT TRESTNÍMU STÍHÁNÍ NIČENÍM DŮKAZNÍCH VIDEOKAZET

Americká vláda zahájila vyšetřování okolností zničení videokazet, které dokumentovaly vyslýchání vězňů v jedné z tajných věznic CIA. Jedna z těchto kazet údajně ukazuje agenty CIA, navozující u vězňů podezřelých z terorismu pocit topení. Podle ředitele CIA, Michaela Haydena, byly videozáznamy pořízeny v roce 2002 a následně roku 2005 zničeny, protože by se pro CIA mohly stát „nebezpečnými“. Večerní zprávy televizní stanice CBS konstatovaly, že někdo zevnitř CIA novinářům prozradil, že kazety byly zničeny, aby se CIA vyhnula trestnímu stíhání. Noviny New York Times píší, že právníci CIA v roce 2005 písemně schválili zničení dokumentace, která obsahovala až několik set hodin videozáznamu výslechů z tajných věznic. Vedoucí týmu CIA, který řídil jeden ze zaznamenaných výslechů, již přiznal, že CIA lidi podezřelé z terorismu mučí. Agent John Kiriakou, který je nyní v důchodu, řekl, že metody představují mučení, ale přesto jsou nutné.

11/12/07


ÍRÁN: AMERICKÁ ZPRÁVA JE POZITIVNÍM KROKEM K USMÍŘENÍ

Podle íránského prezidenta Mahmouda Ahmadinejada je zpráva amerických tajných služeb, která uznává, že Írán již neusiluje o vývoj jaderných zbraní, pozitivním krokem k usmíření a dorozumění mezi Íránem a Spojenými státy. Ahmadinejad vysvětlil: “Vnímame tuto zprávu jako pozitivní krok. Pokud budou američané ochotni učinit ješte jeden, či dva další pozitivní kroky, situace by mohla být zcela jiná a problémy mezi našimi zeměmi by mohly ztratit na složitosti.” Vláda George Bushe však momentálně ve Spojených státech nadále připravuje mezinárodní kampaň na podporu tvrdších sankcí proti Íránu v příštím roce.

12/12/07


V AMERICKÉM STÁTĚ IOWA BYLA JEDNOMU Z PREZIDENTSKÝCH KANDIDÁTŮ ODEPŘENA ÚČAST V PŘEDVOLEBNÍ DEBATĚ

Kongresman a zároveň jeden z nejvíce disidentských kandidátů na post amerického prezidenta, Dennis Kucinich, byl ve státě Iowa vyřazen z předvolební debaty Demokratické strany. Organizátoři debaty Kucinichovi sdělili, že je vyloučen z účasti, protože nemá v daném státě placené zaměstnance a kancelář. Ředitel Kucinichovi kampaně v Iowě totiž pracuje z domova.

13/12/07


AKT-INFO PŘEJE PŘÍJEMNÉ PROŽITÍ SVÁTKŮ A VYHLAŠUJE ČTRNÁCTIDENNÍ PAUZU VE VYDÁVÁNÍ ZPRÁV

Zpravodajství Akt-info přeje všem krásné zimní svátky plné pohody. Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří nám pomáhali s překlady, korekturou a technickými otázkami v první sezóně tohoto zpravodajského projektu. Děkujeme i čtenářům za jejich zájem a pestré komentáře. Naše dobrovolnická zpravodajská služba si teď vezme krátkou pauzu a hned po novém roce pro vás připravíme vydání č. 18 plné zajímavých zpráv, které uvidíte málokde jinde, než pravě zde - v nezávislém a nekomerčním zpravodajství.

13/12/07

Žádné komentáře