Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2008

Vydání č. 51

11.9.2008
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 50
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Polští agenti potvrzují, že Polsko poskytlo své území pro tajné vězení CIA
- Při bezpilotním náletu bylo zabito 23 Pákistánců
- Americká armáda zajala iráckého novináře i s rodinou
- Amnesty International odsuzuje policejní zákroky v USA

POLŠTÍ AGENTI POTVRZUJÍ, ŽE POLSKO POSKYTLO SVÉ ÚZEMÍ PRO TAJNÉ VĚZENÍ CIA
Stanice BBC oznámila, že dva zaměstnanci polských tajných služeb poprvé potvrdili, že CIA na polském území provozovala tajné zařízení pro zadržené. Jeden z úředníků sdělil, že CIA používala jisté zabezpečené území vzdálené od všech větších měst, které se nachází blízko bývalého vojenského letiště.
8/9/08

PŘI BEZPILOTNÍM NÁLETU BYLO ZABITO 23 PÁKISTÁNCŮ
Počet obětí z pondělního útoku Spojených států v Pákistánu dosáhl čísla 23, včetně osmi dětí. Americká bezpilotní letadla vystřelila pět raket na rozlehlou osadu jednoho z čelných představitelů Talibanu. Cíl útoku – Jalaluddin Hakkání – však v táboře nebyl přítomen. Hakkání byl v osmdesátých letech jedním z informátorů CIA. Spojené státy mu poskytly desítky tisíc dolarů na podporu boje proti Rudé armádě v Afghánistánu. Dnes je ale považován za hrozbu amerických zájmů v této oblasti. Tento raketový útok byl v pořadí již třetím americkým útokem v Pákistánu od počátku minulého týdne. Investigativní novinář a odborník na vojenskou politiku Gareth Porter tento týden napsal, že prezident George Bush nařídil útoky v Pákistánu i přes varování svých odborných poradců. Americká komise tajných služeb již dříve varovala vládu, že útoky na pákistánském území by v konečném důsledku pomohly Talibancům upevnit své pozice v této oblasti.
9/9/08

AMERICKÁ ARMÁDA ZAJALA IRÁCKÉHO NOVINÁŘE I S RODINOU
Americké ozbrojené síly v Iráku uvěznily dalšího iráckého novináře. Kameraman bagdádské televizní stanice Omar Hisham a tři členové jeho rodiny byli zadrženi příslušníky amerických jednotek, které vtrhly do jejich domu. Hishamova matka popsala toto přepadení novinářům: „Před rozbřeskem jsem pro nás připravovala jídlo, když v tom jsem uslyšela hlasy přikazující nám, abychom opustili dům. Když jsme se začali oblékat, zavazovat šátky a chystali se otevřít, vyrazili domovní dveře trhavinou. Zajali mého syna Omara – je kameramanem a pracuje pro bagdádskou televizi – jeho otce, který se léčí po mozkové mrtvici, nejmladšího bratra, který je také nemocný, i toho nejstaršího.“ K uvěznění došlo přesně dva dny poté, co americké jednotky zajaly iráckého fotografa v jeho domě ve městě Mahmudiya.
5/9/08

AMNESTY INTERNATIONAL ODSUZUJE POLICEJNÍ ZÁKROKY V USA
Mezinárodní organizace monitorujicí lidská práva Amnesty International (AI) ostře kritizovala chování policie během sjezdu Republikánů v americkém městě St. Paul. Zpráva z AI uvedla, že policie použila zbytečné a nepřiměřené násilí proti klidným demonstrantům. Policie vypálila četné gumové projektily a použila slzný plyn, pepřový sprej, obušky a výbušniny i při zcela klidných a úředně povolených demonstracích. Organizace AI tvrdí, že některé počiny policie byly zřejmě nezákonné podle amerického práva i standardů Organizace spojených národů. Podle místních zpráv bylo v St. Paulu během republikánské konference zatčeno a uvězněno na 40 novinářů. Noviny Minnesota Independent vydaly seznam zatčených novinářů včetně několika novinářů a fotografů agentury Associated Press, fotografa z místních novin St Paul Pioneer Press, zpravodaje z New York Post, tří novinářů z televizního zpravodajství Democracy Now a mnoha nezávislých novinářů a studentů žurnalistiky.
11/9/08
Žádné komentáře