Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2008

Vydání č. 60

13.11.2008
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 60
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Obama nezaručuje podporu pro bushův raketový štít
- Poradci Pentagonu tvrdí, že americký vojenský rozpočet je „neudržitelný“
- Blokáda zabraňuje potravinové pomoci OSN pro pásmo Gazy
- Bush schvaloval útoky kdekoliv na světě

OBAMA NEZARUČUJE PODPORU PRO BUSHŮV RAKETOVÝ ŠTÍT
Nově zvolený americký prezident Barack Obama odmítá zaručit další pokračovaní kontroverzního systému raket a vojenských základen ve střední Evropě, který doposud silně prosazoval George W. Bush. Mluvčí nově zvoleného prezidenta objasnil jeho stanovisko poté, co polský prezident Lech Kaczyński řekl, že obdržel ujištění, že v programu bude pokračováno i za nové americké vlády. Americký experimentální systém raketové obrany, jehož součástí je i radarová základna v České republice, je často kritizován jako finančně nákladný, technicky vadný a zcela nepoužitelný z hlediska ochrany národní bezpečnosti. Bushova vláda tvrdí, že systém raket má chránit Evropu před iránskými raketami, ale v Evropě je systém převážně vnímán jako zbraň umožňující budoucí vojenské útoky proti Rusku a dalším protivníkům nebo jako geopolitická strategie,  jejímž cílem je oslabit vojenskou a zahraničně-politickou integraci Evropy. Obama se také již vyjádřil k některým dalším projektům, které se budou zásadně lišit od dosavadního směru Bushovy politiky. Například vězni v Guantanámu by měli být buď propuštěni nebo zákonně souzeni americkými soudy. Dalším krokem by také měl být zvrat Bushovy daňové politiky, která snížila daně těm, jejichž příjmy byly vyšší než 250 000 dolarů za rok.
10/11/08

PORADCI PENTAGONU TVRDÍ, ŽE AMERICKÝ VOJENSKÝ ROZPOČET JE "NEUDRŽITELNÝ"
Skupina amerických vojenských poradců "Defense business board" varuje nově zvoleného amerického prezidenta Baracka Obamu, že současný rozpočet Pentagonu "není ekonomicky udržitelný" a měl by být snížen. V jedné zprávě pro vnitrovládní použití poradci píší, „Současnou rutinu není možně dále provozovat.” Podle deníku Boston Globe doporučili poradci Obamovi zrušit drahé a zastaralé zbrojní programy a soustředit se na jiné priority. Zmíněné zbrojní programy zahrnují například protiraketový štít, o kterém se řada vědců domnívá, že je technicky nerealizovatelný. Rozpočet Pentagonu a další náklady Ministerstva obrany tvoří polovinu všech ročních amerických federálních výdajů, mimo dlouhodobých fondů. Nicméně do toho ani nejsou započítány další náklady spojené s vojenskými záležitostmi mimo ministerstvo jakými je například vývoj nových jaderných zbraní v rámci ministerstva energetiky (9,93 miliardy dolarů), sociální podpory veteránům (33,2 miliardy dolarů) a dokonce ani náklady na války v Iráku a v Afghánistánu (170 miliard v roce 2007). Dohromady vynakládá americká vláda kolem jednoho biliónu dolarů na výdaje spojené s obranou. Nedávná státní studie odhalila, že v devadesáti pěti největších zbrojních programech Pentagonu překročil rozpočet počáteční odhady o téměř 300 miliard dolarů. I podle konzervativních odhadů utrácejí Spojené státy za zbrojení téměř tolik, co všechny ostatní země na světě dohromady.
11/11/08

BLOKÁDA BRÁNÍ POTRAVINOVÉ POMOCI OSN PRO PÁSMO GAZY
Humanitární agentura OSN varuje, že v důsledku poslední izraelské blokády pohonných hmot docházejí na palestinských územích potraviny. Statisíce lidí nyní čelí nedostatku potravin a hrozbě hladu. OSN zodpovídá za přísun potravin pro 750,000 Palestinců v pásmu Gazy. Izrael tvrdí, že poslední blokádu uvalil v reakci na vypálení palestinské rakety, jenž přišlo po izraelském raketovém útoku, ve kterém minulý týden zahynulo šest lidí. OSN tvrdí, že Izrael zablokoval několik lodí s humanitárním nákladem, včetně jedné určené pro školu  zrakově postižených dětí. Mluvčí OSN Christopher Guiness novinářům sdělil: „Tyto nevidomé děti, pokud jsem si vědom, rakety neodpalují…Statisíce obyčejných lidí, včetně nevidomých dětí, kterým bychom mohli poskytnout pomoc, jsou prakticky trestáni principem kolektivního trestu.“ Dále izraelská vláda tento týden také blokuje všem mezinárodním novinářům vstup na území pásma Gazy. Asociace mezinárodních novinářů odsuzuje tento krok jako "vážné porušování svobody tisku". Mezitím na izraelské vojenské základně poblíž pásma Gazy prohlásil odstupující izraelský premiér Ehud Olmert, že eventuálně bude na Gazu zahájen rozsáhlý vojenský útok.
13/11/08

BUSH SCHVALOVAL ÚTOKY KDEKOLIV NA SVĚTĚ
Podle amerického listu The New York Times provedla americká vojska od roku 2004 v Sýrii,  Pákistánu a v dalších zemích více než deset útoků. Tajné rozhodnutí k útokům podepsal tehdejší ministr obrany Donald Rumsfeld, načež je pak schvaloval president Bush. Tato politika vznikla na základě tajného nařízení prezidenta. Ten umožňoval americké armádě zaútočit kdekoli na světě v případě, že se tam objevila i nejmenší zmínka o hledané Al-Kajdě. Zdá se, že útok provedený minulý měsíc v Sýrii je zatím nejnovější z řady útoků, ke kterým došlo na základě tohoto nařízení. Sýrie tvrdí, že při útoku bylo zabito osm civilistů. Na těchto útocích se často podílela také CIA.
10/11/08
Žádné komentáře