Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2009

Vydání č. 66

8.1.2009
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 66
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Krize v Gaze
- Izrael bombardoval školu řízenou OSN
- Také v ČR – Mezinárodní protesty proti invazi do Gazy
- Egypt navrhuje příměří
- Kalifornská policie zastřelila neozbrojeného muže na tramvajové zastávce

KRIZE V GAZE
V průběhu minulého týdne postoupily izraelské pozemní jednotky a tanky dále k centru Gazy a izraelská armáda posílila letecké útoky, které zasáhly obydlené domy, mešity a dopravní tunely. Izraelské jednotky obsadily město Gaza City, čímž v podstatě rozdělily území Gazy na dvě části. Za posledních třináct dní bylo zabito více než 700 Palestinců a přes 3000 bylo zraněno. V pondělí zahynulo v pásmu Gazy více než čtyřicet Palestinců, z nichž téměř polovinu tvořily děti. Sedmičlenná palestinská rodina zahynula v uprchlickém táboře Shati, když izraelské námořnictvo zahájilo odstřelování. Pět dalších civilistů bylo zabito, když střela vypálená z izraelské lodi zasáhla jejich dům. Představitelé Izraele však tvrdí, že jejich cílem není zasahovat civilisty, ale pouze zastavit rakety, které odpalují bojovníci z organizace Hamás. Přestože izraelské útoky trvají již deset dní, bojovníci Hamásu nadále odpalují na Izrael rakety. Od začátku bojů došlo k úmrtí deseti Izraelců, včetně pěti vojáků zabitých ve dvou různých případech nechtěného útoku do vlastních řad. V sobotu Spojené státy americké zablokovaly schválení prohlášení Bezpečnostního výboru OSN, ve kterém výbor požadoval okamžité zastavení bojů. Mezitím na většině území Gazy chybí elektřina i pitná voda. Nemocnicím už dochází palivo pro rezervní generátory, topení, anestetické prostředky i veškerý základní zdravotnický materiál. Během tohoto víkendu Izrael zablokoval přístup do Gazy pohotovostní skupině Mezinárodního výboru Červeného kříže. Oficiální představitelé Izraele tvrdí, že do oblasti vyslali svou vlastní humanitární pomoc a že v Gaze žádná humanitární krize není.
8/1/09

IZRAEL BOMBARDOVAL ŠKOLU ŘÍZENOU OSN
Organizace spojených národů sdělila, že dalších 46 Palestinců zahynulo v úterý, když izraelské bomby zasáhly školní budovu OSN, kde se ukryly stovky civilních uprchlíků. Stalo se i přes to, že představitelé OSN poskytli souřadnice k určení polohy svých budov v pásmu Gazy, aby se nestaly terčem útoku. Nejdříve izraelské úřady tvrdily, že bojovníci Hamásu stříleli z budovy školy, ale dnes uznaly, že střelba ve skutečnosti nepocházela ze školy. Podle vyjádření norského lékaře Madse Gilberta je situace v Gaze nejhorší, jakou kdy viděl ve válečné zóně: „Statistiky mluví jasně. Mezi 3000 zraněných je 45 procent žen a dětí. A zbytek  jsou většinou civilní muži. Takže velká většina zraněných a obětí jsou civilisté.” Více než třetinu zabitých tvoří ženy a děti. Od začátku bojů zahynulo 219 dětí. Mezinárodní výbor Červeného kříže varuje, že pásmo Gazy se nyní nachází v „totální humanitární krizi“. Mezitím bojovníci z hnutí Hamás pokračují v ostřelování Izraele raketami. Jedna raketa zasáhla prázdnou mateřskou školku ve městě Ashdod.
6/1/09

TAKÉ V ČR - MEZINÁRODNÍ PROTESTY PROTI INVAZI DO GAZY
Po celém světě a obzvlášť v západní Evropě pokračují protesty proti izraelské invazi na území Gazy. V pátek ráno bylo v Izraeli zatčeno dvacet jedna aktivistů poté, co  v severním Tel Avivu zablokovali izraelskou vzdušnou základnu. V sobotu a znova ve středu se konaly demonstrace Izraelců proti invazi. Izraelský demonstrant se takto vyjádřil k útokům v Gaze: „Přišel jsem abych protestoval proti tomu, co dělá naše vláda v Gaze – zabijí civilisty, děti, ženy, kteří jsou uvězněni v domech bez útočiště, bez topení, bez elektřiny a bez vody. Je to naprosté porušování lidských práv.“ Také ve Spojených státech odsoudilo na sto významných univerzitních představitelů izraelské bombardování univerzit a míst, která slouží vzdělávání. V Kanadě byla zatčena skupina židovských žen, které protestovaly uvnitř izraelského konzulátu v městě Toronto. V České republice se též protestuje. Minulý pátek i pondělí proběhly protesty před izraelskou ambasádou v Praze. Zatím neformální skupina pražských studentů svolává větší demonstrace na Palackého náměstí v 16:00 v sobotu 10.ledna.
8/1/09

EGYPT NAVRHUJE PŘÍMĚŘÍ
Izrael a Hamás zřejmě zkoumají egyptský návrh smlouvy o příměří v Gaze. Tato smlouva je podporována Spojenými státy a Evropskou unií. Jeden přední francouzský diplomat komentoval, že tento plán může vést ke stažení izraelských sil z Gazy v průběhu osmi dnů. Nicméně list Jerusalem Post oznámil, že izraelští činitelé uvažují o dalším rozšíření invaze do Gazy.
7/1/09

KALIFORNSKÁ POLICIE ZASTŘELILA NEOZBROJENÉHO MUŽE NA TRAMVAJOVÉ ZASTÁVCE
V kalifornském Haywardu se koná pohřeb dvaadvacetiletého Afro-američana Oscara Granta, který byl zastřelen policistou na Nový rok na tramvajové zastávce ve městě Oakland. Objevily se tři videonahrávky z mobilních telefonů, které ukazují policistu Johannese Mehserleho, jak vytahuje zbraň a střílí Granta do zad, v momentě kdy Grant leží na zemi tváří dolů. Grant pracoval jako řezník v Oaklandském obchodě s potravinami a byl otcem čtyřleté dcery. Mehserle odstoupil z policie v středu, když ho měli vyšetřující vyslýchat kvůli úmrti Granta.
7/1/09
Žádné komentáře