Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2009

Vydání č. 67

15.1.2009
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 67
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Obama slíbil schválit plán poslat 30 000 dalších vojáků do Afghánistánu
- Rada OSN pro lidská práva odsoudila Izrael
- Mezinárodní kritika Izraele za použití zbraní s bílým fosforem
- Za útoky na Gazu by mohl Izrael čelit žalobě u mezinárodního soudu
- Mezinárodní novináři si stěžují, že Izraelci utlačují média
- USA utratí nejméně 52 miliard dolarů ročně za jaderné zbraně

OBAMA SLÍBIL SCHVÁLIT PLÁN POSLAT 30 000 DALŠÍCH VOJÁKŮ DO AFGHÁNISTÁNU
List The Washington Post přinesl zprávu, že budoucí americký prezident Barrack Obama má v úmyslu schválit plán Pentagonu poslat dalších až 30 000 vojáků do Afghánistánu. To by téměř zdvojnásobilo současné americké síly v této oblasti, které čítají 32 000 vojáků. Existuje mnoho náznaků, že armáda Spojených států plánuje zůstat v Afghánistánu po mnoho dalších let. Americká armáda vynakládá až 4 miliardy dolarů na výstavbu kasáren, tréninkových areálů, velitelství, skladů a letišť, aby zajistila podmínky pro přírůstek amerických vojsk.
13/1/09

RADA OSN PRO LIDSKÁ PRÁVA ODSOUDILA IZRAEL
V pondělí přijala Rada OSN pro lidská práva rezoluci odsuzující Izrael. Tato nezávazná rezoluce prohlašuje, že izraelský útok na Gazu „způsobil masivní porušení lidských práv“. Nejintenzivnější bombardování za posledních 20 dní zažili obyvatelé Gazy tento týden. Izraelské tanky podporované útočnými helikoptérami se přesunuly na jih do hustě obydlené oblasti města Gaza City. Včera bomby zasáhly hlavní nemocnici, jejíž kapacita je překročena o 500 pacientů. Nemocnice hlásí desítky žádostí o sanitky, které však nemohou uprostřed probíhajících bojů vyjet. Palestinský prezident Mahmud Abbás obvinil Izrael ze snahy „vyhladit“ Palestince v Gaze. Počet mrtvých Palestinců překročil tisíc osob. Více než 4 900 Palestinců bylo zraněno. Za posledních 20 dní zemřelo 13 Izraelců, včetně 10 vojáků. Odhaduje se, že 90 000 Palestinců uteklo ze svých domovů, ale tito uprchlíci nemají kam jít. Antoine Grand, vedoucí Mezinárodního výboru Červeného kříže v Gaze, prohlásil: „V Gaze není pro civilisty žádné místo bezpečné. Bojí se zůstat doma. Bojí se vyjít na ulici. Sanitky nemohou na některá místa dojet a odvézt zraněné.“
15/1/09

MEZINÁRODNÍ KRITIKA IZRAELE ZA POUŽITÍ ZBRANÍ S BÍLÝM FOSFOREM
V hlavním komplexu Organizace spojených národů v Gaze hoří požár způsobený chemickými zbraněmi s bílým fosforem. Požár postupně ničí hlavní sklad humanitárních dodávek jídla a léků pro obyvatelstvo. Mezinárodní organizace Human Rights Watch naléhá na izraelskou armádu, aby zastavila používání zbraní s bílým fosforem během útoků v civilních oblastech Gazy. Použít bílý fosfor jako zbraň je proti mezinárodnímu vojenskému právu. Tento týden bylo již pozorováno několik dělostřeleckých útoků bílým fosforem na přeplněné uprchlické tábory v Gaze. Jedná se o hořlavou látku, která popálí tělo přes kůži až ke kosti. Zbraně s bílým fosforem rozptylují tuto látku do rozsáhlé oblasti a ta tak dopadne převážně na civilisty. Marc Garlasco z organizace Human Rights Watch k tomu řekl: “Bílý fosfor může spálit celé domy a při dotyku s kůží může způsobit hrůzné popáleniny.“ Izraelské úřady používání této hořlavé chemikálie oficiálně popírají.
15/1/09

ZA ÚTOKY NA GAZU BY MOHL IZRAEL ČELIT ŽALOBĚ U MEZINÁRODNÍHO SOUDU
Organizace spojených národů údajně zvažuje podání stížnosti k Mezinárodnímu soudu  proti Izraeli za útoky v pásmu Gazy. Britský deník The Guardian informuje o tom, že Valné shromáždění OSN připravuje návrh žádosti, která by dala Mezinárodnímu soudu pokyn rozhodnout, zda Izrael porušuje Mezinárodní právo. Zvláštní zpravodaj OSN pro okupovaná území Richard Falk sdělil, že útok Izraele by mohl být porušením Charty OSN, Ženevské konvence, Mezinárodního práva a Mezinárodního humanitárního práva.
14/1/09

MEZINÁRODNÍ NOVINÁŘI SI STĚŽUJÍ, ŽE IZRAELCI UTLAČUJÍ MÉDIA
Světová federace novinářů (IFJ) vyzývá mediální pracovníky po celém světě, aby protestovali proti jednání Izraele vůči novinářům během invaze do Gazy. Izraelské ozbrojené síly zabily během minulých dvou týdnů nejméně čtyři palestinské novináře. Včera jeden bombový útok dokonce zasáhl dům, kde sídlí část mezinárodních novinářů v Gaze. Další dva žurnalisté z televizní stanice Al-Alam byli uvězněni. Izrael dále brání vstupu zahraničních novinářů do pásma Gazy. Generální tajemník IFJ Aidan White označil tento postup vůči médiím za „neúnosný“ a k tomu dodal: „Systematická snaha zmanipulovat a kontrolovat média, která informují o situaci v pásmu Gazy a o obětech konfliktu, vyžaduje od světových médií jednoznačnou odpověď.“
14/1/09

USA UTRATÍ NEJMÉNĚ 52 MILIARD DOLARŮ ROČNĚ ZA JADERNÉ ZBRANĚ
Podle předběžných výpočtů utratí Spojené státy americké nejméně 52 miliard dolarů ročně za udržování a vývoj jaderných zbraní. Tento výpočet zveřejnil přední americký výzkumný institut Carnegie Endowment for International Peace. Většina této částky směřuje na modernizaci, provoz a údržbu amerického jaderného arzenálu. Pouze kolem deseti procent je vymezeno na kontrolu rozšiřování jaderných zbraní a technologií.
13/1/09
Žádné komentáře