Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2009

Vydání č. 68

22.1.2009
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 68
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Izrael je obviněn z válečných zločinů v Gaze
- Vojenská moc není otevřená pozvánka
- Obavy o zdraví iráckého novináře, který házel boty

IZRAEL JE OBVINĚN Z VÁLEČNÝCH ZLOČINŮ V GAZE
Izrael čelí novým obviněním z válečných zločinů spáchaných při nedávné invazi v pásmu Gazy. Podle izraelské organizace za lidská práva B’Tselem izraelské jednotky zabily při útoku na vesnici Khuza čtrnáct palestinských civilistů. Izraelské síly údajně střílely na civilisty mávající bílými vlajkami a buldozery najížděly na lidi, kteří se skrývali v domech. Podle svědků izraelské síly zaútočily rovněž na sanitku, která se snažila dorazit do vesnice a také použily chemické zbraně s bílým fosforem. Mezitím britský deník The Independent přinesl citaci jednoho z obyvatel Gazy, Khaleda Abed Rabba, který tvrdí, že střelba izraelských vojáků zabila dvě z jeho dcer a další vážně zranila. Jak řekl Rabbo, jeho rodina se právě začala podřizovat rozkazu izraelských vojáků, aby opustili svůj dům, když v tom začal střílet voják z izraelského tanku. Dvě dívky, dvouletá Amal a sedmiletá Suad, útok nepřežily. Třetí dcera, čtyřletá Samer byla s těžkým páteřním zraněním letecky převezena do belgické nemocnice. Těsně před vyhlášením příměří, izraelská vojska zaútočila na další školu řízenou Organizací spojených národů. Bomby zabily dvě děti a vážně zranily jejich matku, která přišla o obě nohy. Izraelské síly bombardovaly celkem čtyři školy pod správou OSN během třítýdenního útoku. Podle oficiálních zpráv zemřelo 1,300 Palestinců a třináct Izraelců.
21/1/09

VOJENSKÁ MOC NENÍ OTEVŘENÁ POZVÁNKA
Americký prezident Barrack Hussein Obama složil tento týden prezidentskou přísahu. Ve svém prvním projevu ve funkci prezidenta se objevilo několik lehce kritických poznámek na vládu George W. Bushe. Prohlásil: “Naše moc samotná nás nemůže ochraňovat a ani nás neopravňuje dělat si, co se nám zachce.” Když Bush v průběhu Obamovy inaugurace vystoupil na pódium, miliónový dav diváků ho přivítal hlasitými projevy nesouhlasu. Tento týden také ukončil svou činnost bývalý víceprezident Dick Cheney. Ten však se soudním vítězstvím, neboť mu bylo umožněno uchránit své úřední záznamy a spisy před veřejností. Jak rozhodl federální soudce, Cheney bude mít v pondělí naprostou svobodu rozhodnout se, které z jeho spisů budou předány do veřejně přístupného Národního archívu.
21/1/09

OBAVY O ZDRAVÍ IRÁCKÉHO NOVINÁŘE, KTERÝ HÁZEL BOTY
Rodina a právní zástupce iráckého novináře, který hodil své boty po bývalém americkém prezidentovi George W. Bushovi, vyjadřují vážné znepokojení ohledně jeho bezpečnosti. Muntadhar al-Zaidí měl od svého zatčení povoleny jen dvě návštěvy a již téměř měsíc jej nesmí navštívit nikdo. Příbuzní říkají, že nevědí kde je Zaidí zadržován a nemohou s ním mluvit ani po telefonu. Zaidího právník tvrdí, že lékařské záznamy popisují pohmožděniny na Zaidího těle i obličeji, chybějící zub, pořezaný nos a očividné známky popálenin na jeho uchu.
16/1/09
Žádné komentáře