Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2009

Vydání č. 71

12.2.2009
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 71
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- V Afghánistánu roste opozice vůči USA
- Podmínky ve vězení Guantanámo se zhoršují
- Spojenými státy podporovaný ugandský plán vyústil v masakr

V AFGHÁNISTÁNU ROSTE OPOZICE VŮČI USA
Nový průzkum ukazuje, že v Afghánistánu vzrůstá opozice proti americké okupaci. Podle ABC News podporuje útoky na americké jednotky již čtvrtina Afghánců, což je dvakrát více než před dvěma lety. 32 procent Afghánců se domnívá, že americké jednotky si vedou dobře, v roce 2005 bylo tohoto názoru 68 procent.  Každý pátý Afghánec uvádí, že v jeho okolí zabily jednotky vedené Američany za poslední rok také civilisty. Tyto výsledky přicházejí v době, kdy americký prezident Barack Obama na své první tiskové konferenci zdůraznil, že chce odstranit místa, kde se teroristé mohou bezpečně ukrývat, a že nemá žádný časový plán stažení amerických jednotek z Afghánistánu. Tento Obamův postoj kritizuje bývalý lidskoprávní vyšetřovatel OSN Cherif Bassiouni, který byl v roce 2005 propuštěn poté, co  kritizoval porušování lidských práv Američany v Afghánistánu. Bassiouni trvá na tom, že neexistuje žádné vojenské řešení problémů v Afghánistánu. Tento týden prohlásil v rozhovoru pro televizní zpravodajství Democracy Now: „Jsem přesvědčen, že neexistuje žádné vojenské řešení situace v Afghánistánu. Ekonomický rozvoj by byl řešením, ale nemám velkou naději. Myslím si, že ekonomický rozvoj byla strategie, které bylo třeba před pěti lety, ale mezinárodní dárci o ni tehdy nejevili dostatečný zájem.“ (Dokument s celým uvedeným průzkumem v angličtině můžete stáhnout na adrese:
http://abcnews.go.com/images/PollingUnit/1083a1Afghanistan2009.pdf)
10/2/09

PODMÍNKY VE VĚZENÍ GUANTANÁMO SE ZHORŠUJÍ
Americký vojenský právní zástupce vězňů v zátoce Guantanámo tvrdí, že podmínky ve vězení se od nástupu prezidenta Obamy do úřadu zhoršily. Podplukovník Yvonne Bradleyová sdělila listu Guardian, že nejméně padesáti vězňům držícím hladovku bylo jídlo nuceno násilím, přičemž vězni, kteří odmítali přijmout potravu, byli připoutáni k židlím a mláceni. Bradleyová prohlásila, že počet případů masového mlácení vězňů držících hladovku je bezprecedentní.
9/2/08

SPOJENÝMI STÁTY PODPOROVANÝ UGANDSKÝ PLÁN VYÚSTIL V MASAKR
Deník The New York Times vydal reportáž o tom, že Spojené státy americké tajně podpořily útok ugandské armády na povstaleckou skupinu. Tento plán útoku se nezdařil a ozbrojení povstalci při odvetě zmasakrovali na 900 civilistů. Se souhlasem Bushovy vlády pomohli američtí vojenští poradci ugandské armádě naplánovat útok na Armádu božího odporu (Lord’s Resistance Army), nechvalně známou povstaleckou skupinu. Jenže plán nebyl dostatečně zorganizován a selhal. Povstalečtí bojovníci vyvázli, uprchli do Demokratické republiky Kongo, přičemž cestou zabili mnoho civilistů. Afričtí analytici tvrdí, že Spojené státy neměly podpořit takto nedomyšlený plán.
9/2/09
Žádné komentáře