Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 117

14.1.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 117
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Svědci tvrdí, že vojáci NATO zabíjeli afghánské demonstranty
- Podle vědecké studie geneticky modifikovaná kukuřice přispívá k selhání životně důležitých orgánů
- Velké farmaceutické společnosti přehnaly hrozbu prasečí chřipky
- Válka v Afghánistánu zabíjí v průměru tři děti denně
- Sebevražedný atentátník byl podle příbuzných rozhořčen jednáním Američanů a Izraelců

SVĚDCI TVRDÍ, ŽE VOJÁCI NATO ZABÍJELI AFGHÁNSKÉ DEMONSTRANTY
Vesničané z jižní afghánské provincie Helmand tvrdí, že vojáci NATO v úterý stříleli samopaly na protestující Afghánce. Zabito bylo třináct lidí a zraněny byly více než dva tucty dalších. Údajný útok se měl odehrát ve městě Garmsir okupovaném americkou námořní pěchotou. Demonstranti se původně shromáždili na protest proti několika americkým raziím v domácnostech v jejich městě. Jeden místní obyvatel prohlásil, že viděl vojáky střílet do davu: „Během této demonstrace bylo zabito třináct lidí a dvacet pět zraněno. Situace je velmi špatná a protesty stále pokračují. Lidé jsou na cizince velice rozzlobeni.“
13/1/10

PODLE VĚDECKÉ STUDIE GENETICKY MODIFIKOVANÁ KUKUŘICE PŘISPÍVÁ
K SELHÁNÍ ŽIVOTNĚ DŮLEŽITÝCH ORGÁNŮ
Nová vědecká studie prozkoumala zdravotní efekty způsobené geneticky modifikovanou kukuřicí produkovanou agrárním koncernem Monsanto. The Internatinal Journal of Biological Sciences tvrdí, že u krys způsobuje geneticky modifikovaná kukuřice poškození vnitřních orgánů. Autor studie nazval metody genetických manipulací, které Monsanto používá, „velice vážným omylem s dramatickým vlivem na zdraví veřejnosti“. 
13/1/10

VELKÉ FARMACEUTICKÉ SPOLEČNOSTI PŘEHNALY HROZBU PRASEČÍ CHŘIPKY
Přední evropský zdravotnický expert obvinil farmaceutické společnosti z účelového nadsazení nebezpečí vypuknutí prasečí chřipky, aby na svých vakcínách vydělaly miliardy eur.
Dr. Wolfgang Wodard, předseda zdravotní sekce Rady Evropy, to popsal jako „jeden z největších skandálů ve zdravotnictví v tomto století”. Evropský soud pro lidská práva plánuje během tohoto měsíce zvláštní debatu o Wodardově prohlášení.
12/1/10

VÁLKA V AFGHÁNISTÁNU ZABÍJÍ V PRŮMĚRU TŘI DĚTI DENNĚ
Nové statistiky ukazují, že děti tvoří většinu obětí osmileté války vedené Spojenými státy
v Afghánistánu. Nezávislá organizace pro ochranu lidských práv Afghanistan Rights Monitor uvádí, že jen za poslední rok bylo zabito 1 050 lidí mladších 18 let, tj. v průměru tři za den. Pentagon nyní zahájil vyšetřování údajných bití a mučení dvou afghánských mladistvých uvězněných minulý rok na letecké základně v Bagraimu. Mladí muži Issa Mohammed a Abdul Rashid byli v té době staří sedmnáct a méně než šestnáct let. Uvádějí, že byli biti pěstí do tváře a fackováni, fotografováni nazí, byl jim odepírán spánek a byli vězněni dlouhodobě na samotce. Rashid také uvedl, že byl nucen dívat se na pornografii.
8/1/10

SEBEVRAŽEDNÝ ATENTÁTNÍK BYL PODLE PŘÍBUZNÝCH ROZHOŘČEN JEDNÁNÍM AMERIČANŮ A IZRAELCŮ
Otec Humama Khalila al-Balawiho, sebevražedného atentátníka a dvojitého agenta, který se odpálil na základně CIA v Afghánistánu, prohlásil, že za čin svého syna nese odpovědnost americká armáda: „Americký útlak muslimského světa a nespravedlnost mohou dovést kohokoliv k takovému činu. Američané nás utlačují, jsou arogantní. Zabíjejí nevinné lidi a děti a nikdo neřekne, proč to dělají.“ Bratr al-Balawiho řekl, že rodina o něm naposledy slyšela, když se al-Balawi jako dobrovolný zdravotník podílel na ošetřování zraněných Palestinců v pásmu Gazy. Je přesvědčen, že al-Balawiho značně pozměnil třítýdenní útok Izraelců na Gazu, při kterém bylo zabito více než 1 300 Palestinců. Nicméně pákistánská televizní stanice odvysílala video al-Balawiho, v kterém seděl vedle pákistánského vůdce Talibanu Hakimullaha Mehsuda. Al-Balawi řekl, že útok byl naplánován jako pomsta za to, že americká armáda zabila bývalého pákistánského vůdce Talibanu Baitullaha Mehsuda, který zahynul v dubnu při úderu z dálkově řízeného letounu. Al-Balawi tedy v tomto videozáznamu neprezentoval svůj čin jako odvetu za zabíjení civilistů.
11/1/10

Žádné komentáře