Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 118

21.1.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 118
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Na Haiti může být až 200 000 mrtvých. Pomoc přichází pomalu
- Lékař tvrdí, že přehnané pověsti o násilí na Haiti brzdí snahu pomoci
- Bush a Clinton organizují americkou pomoc pro Haiti
- Americká společnost je vyšetřována pro ražení biblických veršů na zbraně
- Izrael zrušil pracovní víza pro zahraniční humanitární organizace
- Wall Street vyplatí rekordní mzdy

NA HAITI MŮŽE BÝT AŽ 200 000 MRTVÝCH. POMOC PŘICHÁZÍ POMALU
Haitské úřady oznamují, že při devastujícím zemětřesení v minulém týdnu zemřelo až
200 000 lidí. Dalších 1,5 miliónu lidí zůstalo bez střechy nad hlavou. Světový potravinový program OSN oznámil, že se v pondělí podařilo doručit jídlo  přibližně 100 000 lidí v Port-au-Prince. Jedná se však o pouhý zlomek ze tří milionů lidí, kteří pomoc potřebují. Katastrofou byla nějakým způsobem postižena celá třetina národa. Doposud se většina záchranných akcí zaměřovala na hlavní město Port-au-Prince, zatímco obyvatelé přilehlých oblastí jako Carrefour nebo Léogâne byli odkázáni sami na sebe. Záchranným misím přidělává další problém velký nedostatek paliva. Spojené státy mezitím převzaly kontrolu nad jediným letištěm v Port-au-Prince a čelí kritice za odklonění některých letů s humanitární pomocí. Lékaři bez hranic si stěžují, že pět z jejich letadel přivážejících týmy chirurgů a vybavení nezískalo povolení k přistání a bylo posláno do Santa Dominga v Dominikánské republice. Armáda Spojených států rovněž odklonila francouzské letadlo přivážející polní nemocnici. V téže době  lékaři na místě odhadují, že 20 000 lidí umírá každý den pro nemožnost provést chirurgické zákroky. Dalším příznakem militarizace humanitární mise je zvýšený zájem soukromých bezpečnostních firem o práci na Haiti. Nezávislý novinář Jeremy Scahill napsal, že floridská firma All Pro Legal Investigations nabízí služby v Haiti, mimo jiné ozbrojenou ostrahu, ozbrojené eskorty nakladů a „likvidaci vysokých rizik“, vztahujících se k „zaměstnaneckým nepokojům“.
19/1/10

LÉKAŘ TVRDÍ, ŽE PŘEHNANÉ POVĚSTI O NÁSILÍ NA HAITI BRZDÍ SNAHU POMOCI
Dr. Evan Lyon z mezinárodní humanitární organizace Partners in Health (Partneři ve zdravotnictví) v rozhovoru pro televizní zpravodajství Democracy Now objasnil situaci ve všeobecné nemocnici v Port-au-Prince na Haiti. Prohlásil, že tisíce pacientů přespávají venku poblíž nemocnice a minimálně tisíc jich nezbytně potřebuje operaci. Lyon k tomu dodal, že mezinárodní úsilí pomoci je brzděno nepravdivými zvěstmi o násilí: „Podle mě je jedna věc skutečně důležitá – aby  lidé v zahraničí pochopili, že jsou to dezinformace, fámy a myslím, že i rasismus, jež zpomalují snahy o humanitární pomoc v této nemocnici. Za posledních 48 hodin byly prvořadým zájmem údajné „bezpečnostní záležitosti“. Jenže tady žádné problémy s bezpečností nejsou. Byl jsem celou dobu spolu se svými haitskými kolegy. Bydlím v domě svého přítele v Port-au-Prince. Při evakuaci pacientů a převozech materiálu objíždíme každou noc celé město do dvou nebo do tří hodin ráno a nepotkáváme zde žádné hlídky OSN,  ani armádu Spojených států, ani haitskou policii. A také zde není žádné násilí. Není žádné nebezpečí.”
19/1/10

BUSH A CLINTON ORGANIZUJÍ AMERICKOU POMOC PRO HAITI
Americký prezident Barack Obama přislíbil minulý týden pomoc pro Haiti ve výši 100 miliónů dolarů. Také oznámil, že bývalí prezidenti George W. Bush a Bill Clinton budou dohlížet na pomoc Spojených států poskytovanou Haiti. Během svého prvního prezidentského období Bush významně snížil zoufale potřebnou pomoc Haiti a podporoval svržení haitského prezidenta Jeana Bertranda Aristida v roce 2004. Bushův otec, bývalý prezident George H. W. Bush, podporoval první pokus o puč proti Aristidovi v roce 1991. Clinton sice Aristidovi pomáhal, ale pouze za podmínek, že Haiti přijme tvrdé neoliberální ekonomické podmínky.
15/1/10

AMERICKÁ SPOLEČNOST JE VYŠETŘOVÁNA PRO RAŽENÍ BIBLICKÝCH VERŠŮ NA ZBRANĚ
Pentagon prohlásil, že zahájí vyšetřování jednoho vojenského dodavatele (Trijicon z Michiganu), neboť bylo zjištěno, že na hledáčky pušek používaných vojáky v bojích v Afghánistánu a Iráku razil na zbraně odkazy na biblické verše. Společnost Trijicon byla veřejně kritizována za to, že patrně porušila zákony zakazující použití vojenských prostředků k obracení na víru. Tyto biblické odkazy jsou také vyraženy na zařízeních pro noční vidění.
20/1/10

IZRAEL ZRUŠIL PRACOVNÍ VÍZA PRO ZAHRANIČNÍ HUMANITÁRNÍ ORGANIZACE
Izraelský list Haaretz oznámil, že izraelská vláda přestala poskytovat víza pro většinu zahraničních nevládních organizací působících na okupovaných palestinských územích. Izrael nyní vydává pouze turistická víza, což humanitárním pracovníkům znemožňuje jakoukoliv práci, včetně neplacené dobrovolnické služby. Toto omezení se týká organizací včetně Oxfamu (klíčová mezinárodní organizace pro potravinovou pomoc), Save the Children (jedna z největších mezinárodních organizací na pomoc dětem) a  Lékařů bez hranic. Izraelská vláda zároveň deportovala amerického novináře, který byl minulý týden zadržen. Dotyčný novinář  Jared Malsin je anglickým editorem palestinské Maan News Agency. Byl zatčen poté, co zastavil u hraničního přechodu na izraelské území a byl úředně prohlášen za „osobu ohožující bezpečnost“. Mezinárodní federace novinářů vydala prohlášení, ve kterém kritizuje „nepřípustné porušování svobody tisku“. Dále federace píše: „Zdá se, že zákaz vstupu je v tomto případě míněn jako odvetné opatření za Malsinovo nezávislé zpravodajství, a to je nepřijatelné.“
20/1/10

WALL STREET VYPLATÍ REKORDNÍ MZDY
Navzdory stále trvajícím dopadům ekonomických problémů na Spojené státy i jiné části světa, oznámil list Wall Street Journal, že třicet osm největších finančních firem ve Spojených státech vyplatí za rok 2009 rekordních 145,85 miliard dolarů na mzdách, benefitech a bonusech. Toto číslo představuje osmnáctiprocentní nárůst oproti roku 2008 a šestiprocentní oproti roku 2007.
15/1/10
Žádné komentáře