Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 120

5.2.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 120
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Milión lidí na Haiti je stále bez potravinové pomoci
- Americké bezpilotní letouny zabily v lednu v Pákistánu 123 civilistů
- Obama usiluje o navýšení rozpočtu pro jaderné zbraně o sedm miliard dolarů
- Státní záchranný balíček pro americké banky může v budoucnosti vést k ještě hlubší krizi
- Italští aktivisté protestují proti americké vojenské základně

MILIÓN LIDÍ NA HAITI JE STÁLE BEZ POTRAVINOVÉ POMOCI
Na Haiti se dosud nedostalo potravinové pomoci téméř miliónu hladovějících lidí. Také protesty a konflikty kvůli jídlu jsou stále častějsí. Například začátkem týdne obyvatelé města Gressier zablokovali silnice a v pátek se zmocnili několika kamionů, aby tak vyjádřili rozhořčení nad nedostatkem potravin. V této souvislosti protestujicí tvrdili, že mnoho kamionů projelo městem a pokračovalo dále do Léogâne, a nezanechalo ve městě žadné potraviny. Lékaři spustili novou kampaň za účelem očkování dětí, neboť se obávají, že v přeplněných provizorních táborech  postavených v okolí hlavního města mohou vypuknout epidemie. Podle listu Washington Post američtí úředníci hlásí, že potravinové pomoci se dosud dostalo miliónu lidí, což je pouze polovina těch, kteří by ji potřebovali. Tábor Toussaint Louverture Boulevard obývá odhadem 12 000 lidí, avšak mezinárodní kamiony s potravinami tam nezastavily ani jednou. Minimálně 70 000 rodin bez domova obdrželo materiál na stavbu provizorních přístřeší, nicméně dalších 170 000 nemá stále nic. Denní protesty kvůli nedostatku pomoci a nedostatečnému úsilí o obnovení země pokračovaly také v úterý, kdy se davy Haiťanů shromáždily před policejní stanicí v Port-au-Prince.
3/2/10

AMERICKÉ BEZPILOTNÍ LETOUNY ZABILY V LEDNU V PÁKISTÁNU 123 CIVILISTŮ
Spojené státy čelí obvinění, že v lednu byl jejich vinou zabit velký počet civilistů, když provedly rekordní počet dvanácti bezpilotních útoků na území Pákistánu. Pákistánský deník The News uvedl, že deset z těchto útoků se nepovedlo, protože při nich byli zabiti pouze tři vůdci Al-Kajdy a zemřelo 123 nevinných civilistů.
2/2/10

OBAMA USILUJE O NAVÝŠENÍ ROZPOČTU PRO JADERNÉ ZBRANĚ O SEDM MILIARD DOLARŮ
Americký prezident Barack Obama v pondělí zveřejnil rekordní rozpočet pro rok 2011 ve výši 3,8 bilionu dolarů. Dojde v něm  k navýšení válečných výdajů při současném snížení domácích investic. Obama se snaží zvýšit armádní rozpočet o tři procenta. Pokud bude tento návrh schválen, rozpočet Pentagonu  stoupne na 741 miliard dolarů. Obamova vláda chce také zvýšit rozpočet na americký jaderný arzenál o sedm miliard během pěti let. Žádá tyto peníze navíc navzdory slibu, který Obama učinil minulý rok v Praze, že bude americký jaderný arzenál snižovat a bude usilovat o vytvoření světa bez jaderných zbraní. Vyšší rozpočet je podle vládních tvrzení nutný, i bez zvýšení jaderného arzenálu, pro zabezpečení potřebného fungování válečných hlavic. Současně americká armáda nenápadně rozšiřuje svůj systém pozemních i námořních raket v Perském zálivu. Spojené státy vysílají obranné rakety Patriot do Kataru, Spojených arabských emirátů, Kuvajtu a Bahrajnu. K tomu ještě Spojené státy v Zálivu udržují dvě lodě schopné sestřelovat rakety.
1/2/10

STÁTNÍ ZÁCHRANNÝ BALÍČEK PRO AMERICKÉ BANKY MŮŽE V BUDOUCNOSTI VÉST K JEŠTĚ HLUBŠÍ KRIZI
Americká vládní agentura pověřená dohledem nad 700 miliardami dolarů určených k vykoupení a záchraně finančního sektoru tvrdí, že vládní odpověď na finanční krizi jenom zvyšuje pravděpodobnost, že Spojené státy budou v budoucnosti čelit krizi ještě hlubší. Neil Barofsky, zvláštní generální inspektor vládní agentury Trouble Asset Relief Program, prohlásil, že metodické problémy, které vedly ke vzniku krize, nebyly vyřešeny a v některých případech se ještě zhoršily. Ve své zprávě Barofsky píše: „Ačkoliv úsilí vlády v roce 2008 zachránilo finanční systém před zřícením z útesu, bez smysluplného regulačního systému se stále ještě řítíme po té samé nebezpečné horské silnici, tentokrát ovšem v rychlejším autě.“ Barofsky také upozornil na to, že vzrůstající role vlády na trhu s bydlením zvýšila riziko vzniku další hypoteční bubliny.
1/2/10

ITALŠTÍ AKTIVISTÉ PROTESTUJÍ PROTI AMERICKÉ VOJENSKÉ ZÁKLADNĚ
V Itálii míroví aktivisté nadále pokračují v protestech proti rozšíření americké vojenské základny ve Vicenze. Tento týden demonstranti vnikli do stavebního prostoru v Dal Molin a na jeřábech vyvěsili duhové vlajky (symbol italského pacifistického hnutí). Tyto protesty probíhají přesně dva roky po velkém pochodu, jako vyjádření nesouhlasu  s plány Spojených států amerických zdvojnásobit kapacitu vicenzské základny.
3/2/10

Žádné komentáře