Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 121

11.2.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 121
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Obama pokračuje v Bushově politice atentátů, a to i na americké terče
- Indie nepovolila prodej geneticky modifikovaných lilků
- Čínský soud poslal vyšetřovatele následků zemětřesení do vězení
- Americký voják obviněn z používání mučení na čtyřleté dceři
- Írán uvěznil sedm lidí spojených s rádiem podporovaným USA
- Nesrovnalosti v údajích o míře nezaměstnanosti v USA

OBAMA POKRAČUJE V BUSHOVĚ POLITICE ATENTÁTŮ, A TO I NA AMERICKÉ TERČE
Už řadu desítek let uskutečňují Spojené státy pomocí atentátů neoficiální politiku odstraňování nepřátelských vůdců a osob, kteří „zasahují do amerických zájmů v zahraničí“. Bushova vláda se k této politice hlásila otevřeně. Tento týden se tomuto tématu dostalo jisté pozornosti od některých amerických médií, neboť se definitivně potvrdilo,  že se vztahuje i na americké občany. Ředitel amerických tajných služeb Dennis Blair potvrdil, že američtí vojáci a jednotky tajných služeb mají oprávnění zabít v zahraničí jakéhokoli jedince, a to i amerického občana. Ve vystoupení před americkým kongresem Blair potvrdil, že americký prezident Barack Obama v tomto směru pokračuje v Bushově politice. Blair k tomu řekl: „To, že je někdo americký občan, ho neuchrání od toho, aby mohl být usmrcen jednotkami armády či tajnými službami operujícími v zahraničí, pokud se podílí na činnosti teroristů a plánuje útok na americké spoluobčany.“ Někteří novináři se domnívají, že takováto politika dává prezidentu Obamovi „moc uvalit rozsudky smrti na své vlastní občany bez jakýchkoli obvinění či soudních procesů“.
9/2/10

INDIE NEPOVOLILA PRODEJ GENETICKY MODIFIKOVANÝCH LILKŮ
Indická vláda zastavila plán, který měl povolit uvedení geneticky modifikovaných lilků
od obří zemědělské společnosti Monsanto na indický trh. V úterý indická vláda změnila své rozhodnutí povolit firmě Monsanto prodej těchto lilků. Tato plodina měla být první geneticky modifikovanou potravinou v Indii a první komerčně pěstovanou geneticky modifikovanou zeleninou ve světě.
10/2/10

ČÍNSKÝ SOUD POSLAL VYŠETŘOVATELE NÁSLEDKŮ ZEMĚTŘESENÍ DO VĚZENÍ
Čínský soudní tribunál odsoudil aktivistu, který vyšetřoval úmrtí tisíců školáků, kteří zahynuli při silném zemětřesení v roce 2008, k pěti letům vězení. Tan Zuoren byl usvědčen
z podněcování ke svržení státní moci. Tan odhadoval, že při tomto zemětřesení zahynulo nejméně 5 600 žáků, a mnoho z nich kvůli nekvalitně postaveným školním budovám.
9/2/10

AMERICKÝ VOJÁK OBVINĚN Z POUŽÍVÁNÍ MUČENÍ NA ČTYŘLETÉ DCEŘI
Jako jedna z mnoha skutečností odhalujících to, jaký vliv na psychiku vojáků mají války v Iráku a v Afghánistánu, je případ amerického seržanta, který sloužil v Iráku a nyní čelí obvinění z používání mučící techniky známé jako „waterboarding“ na své vlastní čtyřleté dceři, aby ji donutil přeříkat abecedu. Sedmadvacetiletý seržant Joshua Tabor byl minulý týden zatčen a obviněn z napadení dítěte. Policie amerického státu Washington sdělila, že tento veterán z války v Iráku opakovaně držel své dceři hlavu nad umyvadlem, až se téměř dotýkala vody, a pak, když přestala odříkávat abecedu, ji hlavu ponořil. Policie uvedla, že začala Tabora vyšetřovat poté, co obdržela hlášení, že chodí okolo sousedních domů s kevlarovou helmou a vyhrožuje rozbitím oken.
9/2/10

ÍRÁN UVĚZNIL SEDM LIDÍ SPOJENÝCH S RÁDIEM PODPOROVANÝM USA
V Íránu bylo uvězněno sedm lidí spolupracujících se stanicí Radio Farda.  Íránská vláda obvinila uvězněné z rozdmýchávání neklidu a prohlásila, že někteří z nich zároveň pracovali pro americké tajné služby. Radio Farda je rozhlasová stanice vysílající v jazyce Farsi; redakci má v České republice a je placena vládou Spojených států.
8/2/10

NESROVNALOSTI V ÚDAJÍCH O MÍŘE NEZAMĚSTNANOSTI V USA
Poslední statistiky míry nezaměstnanosti ve Spojených státech ukazují, že v lednu bylo zrušeno dalších 20 000 pracovních míst. Přesto se za poslední měsíc snížila oficiální míra nezaměstnanosti ve Spojených státech z deseti na 9,7 procent. Ekonomové odhadují, že pokud by byli započítáni  i ti, kteří již přestali zkoušet najít práci, a další skupiny, které nejsou zahrnuty do oficiální statistiky, vyšplhala by se reálná míra nezaměstnanosti na 16,7 procent.
8/2/10

Žádné komentáře