Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 123

25.2.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 123
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Nespokojenost členů NATO s válkou v Afghánistánu
- Súdán má podepsat mírovou dohodu o Dárfúru
- OSN tvrdí,že velké korporace jsou zodpovědné za škody na životnímprostředí ve výši 2, 2 bilionu dolarů

NESPOKOJENOST ČLENŮ NATO S VÁLKOU V AFGHÁNISTÁNU
Zatímco se tento týden objevily zprávy, že letecký útok NATO zabil v Afghánistánu 27 civilistů, objevují se mezi členskými zeměmi NATO známky rostoucí nespokojenosti. Nizozemská vláda se rozpadla, protože se dvě největší politické strany nedohodly, zda stáhnout tento rok holandské jednotky z Afghánistánu, jak bylo původně naplánováno. Pád vlády teměř zaručuje, že se více jak 2000 holandských vojáků vrátí domů. Tento vývoj je vnímán jako vážný úder spojenectvi vedenému Spojenými státy bojujícími proti Tálibánu. Kanada již oznámila, že do konce roku 2011 stáhne svých 2800 vojáků. V Německu protestovalo více než tisíc lidí v berlínských ulicích proti účasti Německa ve válce v Afghánistánu. Německo hodlá posílit svoji přítomnost v Afghánistánu, kde jeho 4300 vojáků tvoří třetí nejsilnější kontingent po Spojených státech a Velké Británii. Jeden z protestujících prohlásil, že v první řadě nechápe, proč jsou vlastně Němci v Afghánistánu: „Doufáme, že jasně vyjádříme své přesvědčení, že do Afghánistánu nemusí být vysíláni žádní vojáci. To je důvod našeho protestu. Občané Německa zaplatili již dost daní a další daně jsou z nás ždímány, abychom platili americké války. Německá ústava je stále ještě platná a stanovuje, že z území Německa nebudeme žádné války podněcovat, pouze se bránit. Afghánistán na nás nikdy nezaútočil. Tak co dělají naši vojáci v Afghánistánu?“
22/2/2010

SÚDAN MÁ PODEPSAT MÍROVOU DOHODU O DÁRFÚRU
Súdánský prezident Omar al-Bashir přijel tento týden do Kataru, aby podepsal dočasné příměří se súdánskou největší opoziční stranou. Toto příměří se má pokusit ukončit sedmiletou občanskou válku v provincii Dárfúr. Jako součást této dohody súdánská vláda nabízí místo v některém z ministerstev členům dárfúrské povstalecké skupině Hnutí za spravedlnost a rovnoprávnost. Další z hlavních povstaleckých skupin v Dárfúru, Súdánská osvobozenecká armáda, odmítá jednat se súdánskou vládou dokud neskončí veškeré nasilí a vojenské aktivity v oblasti. Podle Organizace spojených národů válka v Dárfúru již vzala na 300 000 životů a zanechala 2,7 milionů uprchlíků.
23/2/2010
 
OSN TVRDÍ, ŽE VELKÉ KORPORACE JSOU ZODPOVĚDNÉ ZA ŠKODY NA ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ VE VÝŠI 2,2 BILIONU DOLARŮ
Nová zpráva OSN odhaduje, že 3000 největších světových korporací jsou zodpovědné za škody na životním prostředí ve výši 2,2 bilionu dolarů. Dosud nepublikovaná zpráva byla vytvořena Iniciativou pro zodpovědné investování a Programem OSN pro životní prostředí (UNEP). Studie tvrdí, že korporace by musely odvádět třetinu svých zisků, aby zaplatily za škody, které již způsobily.
19/2/2010
Žádné komentáře