Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 125

11.3.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 125
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Návrhy na ochranu klimatu by mohly vést k nárůstu emisí
- Barmští uprchlíci v Bangladéši jsou vystaveni hladovění
- Řecký premiér požaduje tvrdá opatření proti finančním spekulantům
- Britský voják byl odsouzen na devět měsíců do vězení za to, že odmítl bojovat v Afghánistánu

NÁVRHY NA OCHRANU KLIMATU BY MOHLY VÉST K NÁRŮSTU EMISÍ
Evropská unie varuje, že současné návrhy na ochranu globálního klimatu obsahují řadu právních mezer, což by v následujícím desetiletí mohlo naopak vést k nárůstu emisí. Ve své zprávě Evropská unie tvrdí, že povolení vycházející z přebytečných emisí uhlíku, vzniklých vlivem rozpadu Sovětského svazu a s tím spojeného rozpadu průmyslu sovětské éry, i nejasná pravidla týkající se emisí ze zemědělství a odlesňování, by mohla mít za následek, že navržená snižování budou znegována. Se současnými právními nedostatky by podle Evropské unie emise ve skutečnosti vzrostly o 2,6 procenta ve srovnání s jejich výší od roku 1990. Podle EU se ovšem současné závazky bohatých zemí ke snižování emisí pohybují někde mezi 13 a 17,8 procenty, což je daleko pod hranicí 25 až 40 procent, kterou prosazuje vědecký panel OSN o klimatických změnách.
10/3/2010

BARMŠTÍ UPRCHLÍCI V BANGLADÉŠI JSOU VYSTAVENI HLADOVĚNÍ
V Bangladéši se odehrává jedna ze světově málo zmiňovaných humanitárních krizí. Hladovění tam nyní čelí desítky tisíc barmských uprchlíků v uprchlických táborech, které jsou popisovány jako věznice pod širým nebem. Mezinárodní humanitární organizace Physicians for Human Rights (Lékaři za lidská práva) viní bangladéšské úřady
ze „svévolného zatýkání, protiprávního vyhošťování a nucené internace“ barmských uprchlíků.
9/3/2010

ŘECKÝ PREMIÉR POŽADUJE TVRDÁ OPATŘENÍ PROTI FINANČNÍM SPEKULANTŮM
Řecký ministerský předseda George Papandreu byl na čtyřdenní návštěvě ve Washingtonu, aby projednal ekonomické problémy Řecka. Papandreu v pondělí vyzval Spojené státy, aby podnikly tvrdá opatření proti spekulantům, jež obvinil z pokusů podlomit snahu své země o překonání vážné finanční krize: „Celá tato záležitost působí hrozným dojmem. Tytéž finanční instituce, které byly zachráněny z peněz daňových poplatníků, nyní vydělávají na řeckém neštěstí, zatímco naši daňoví poplatníci mají nyní splatit tuto cenu rozsáhlým omezením svých platů a sociálních služeb. Takže bezcharakterní spekulanti denně vydělávají miliardy sázkou na řecký bankrot.“ Šéf americké Federální rezervní banky Ben Bernanke minulý měsíc oznámil, že prošetří, jakou roli v řecké finanční krizi hrají rozhodující instituce z Wall Streetu. Smlouva vytvořená bankou Goldman Sachs pomohla řecké vládě skrýt miliardové dluhy před inspektory evropského rozpočtu v Bruselu. Goldman Sachs je údajně nejdůležitější z více než deseti bank využívaných řeckou vládou k vyrovnávání státního dluhu prostřednictvím finančních produktů. V pondělí mezitím v Athénách stávkovaly tisíce odborářů. Řecké odbory požadují po vládě, aby zrušila úsporné plány, které podle nich uvalí těžké břemeno na občany pracující za skromnou mzdu.
9/3/2010

Žádné komentáře