Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 127

25.3.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 127
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Izraelský premiér trvá na výstavbě dalších nelegálních osad
- Americký kongres schválil zákon o zdravotní reformě
- Společnosti Coca-Cola hrozí pokuta 47 miliónů dolarů za poškozování životního prostředí
  v indické vesnici
- Salvadorský prezident pronesl formální omluvu 30 let po vraždě katolického arcibiskupa
- Bolívie navrhuje prohlásit přístup k pitné vodě za všeobecné právo

IZRAELSKÝ PREMIÉR TRVÁ NA VÝSTAVBĚ DALŠÍCH NELEGÁLNÍCH OSAD
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obnovil svůj závazek pokračovat ve výstavbě osad
v okupovaném Východním Jeruzalémě. Ve svém projevu v Jeruzalémě prohlásil, že zaslal americké vládě dopis upřesňující důvody, kvůli kterým odmítl americký požadavek na zastavení výstavby osad. Toto prohlášení přišlo jen několik dní poté, co americká ministryně zahraničí Hilary Clintonová chválila Netanjahua za tajný návrh řešení tohoto problému a označila jej jako „užitečný a produktivní“. Tento týden Netanjahu i Clintonová promluvili na výroční konferenci velké americké lobbistické supiny AIPAC, která obhajuje izraelské zájmy v americké politice. Mezitím generální tajemník OSN Ban Ki-moon  znovu vyzval k ukončení blokády Pásma Gazy a k ukončení výstavby izraelských usedlostí na palestinském území okupovaném izraelskou armádou. Ban prohlásil: „Svět odsoudil plány Izraele na výstavbu osad ve Východním Jeruzalémě. Naše stanovisko je jasné: veškerá výstavba osad na okupovaných územích je ilegální a musí být ukončena.“ Po tomto prohlášení navštívil Ban Pásmo Gazy, kde podle něj způsobila izraelská blokáda „nepřijatelná utrpení“. Na rozdíl od nové výstavby osad je blokáda Gazy podporována Spojenými státy. Banova návštěva následovala po společném prohlášení Spojených států, Ruska, Evropské unie a OSN, které vyzvalo k ukončení výstavby izraelských osad a ustavení nezávislého Palestinského státu v příštích dvou letech. Podle dalších zpráv z regionu byli dva Palestinci, staří patnáct a sedmnáct let, zastřeleni v sobotu nedaleko města Nábulus na Západním břehu Jordánu. Izraelská armáda tvrdí, že byly vystřeleny jen gumové projektily, ale palestinští lékaři prohlásili, že mladíci byli zabiti ostrými náboji. Jeden z mrtvých byl střelen sedmkrát. Další dva mladiství civilisté byli zastřeleni v neděli opět nedaleko Nábulusu.
22/3/2010

AMERICKÝ KONGRES SCHVÁLIL ZÁKON O ZDRAVOTNÍ REFORMĚ
Přijetí zákona o zdravotní reformě oběma komorami amerického Kongresu je považováno za velké vítězství amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho Demokratické strany. Ve středu Obama reformu podepsal, přestože opoziční republikáni ještě kladou technické námitky. Tento přelomový zákon přinese základní zdravotní péči více než 32 miliónům nejchudších Američanů, kteří dosud ke zdravotnictví neměli přístup. Eventuálně by také měl přimět několik miliónů zbývajících nepojištěných občanů zaplatit si povinné zdravotní pojištění u soukromých společností, které nepodléhají cenové nebo ziskové regulaci. Zákon povede k největšímu rozšíření státní zdravotní péče od založení institucí Medicare a Medicaid v polovině šedesátých let. Přesto je kritizován, protože nepřipouští možnost zaplatit si pojištění u státní nebo jiné neziskové společnosti a dále také podporuje vysoce ziskový průmysl zdravotního pojišťovnictví, který rozlišuje kvalitu péče podle bohatství klienta a nastavuje sazby pojištění podle zdravotního stavu a věku klienta. Obama uznal, že zákon neznamená radikální reformu, ale prohlásil, že znamená „vítězství“ pro americký lid: „Tento zákon nevyřeší všechny problémy našeho zdravotnictví, ale rozhodně nás posouvá správným směrem. Je to významná změna.“ Přijetí reformy předcházely týdny intenzívních jednání, jejichž cílem bylo zabezpečit potřebné hlasy v Kongresu. Nakonec pod tlakem vůdců své strany kapitulovali i někteří demokratičtí zákonodárci, kteří předtím prohlásili, že podpoří jen reformu, která umožní občanům vybrat si pojištění u státem vlastněné společnosti. Pro zákon nehlasoval žádný republikán.
22/3/2010

SPOLEČNOSTI COCA-COLA HROZÍ POKUTA 47 MILIÓNŮ DOLARŮ ZA POŠKOZOVÁNÍ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ V INDICKÉ VESNICI
Indický vládní panel doporučil uložit indické pobočce gigantického výrobce neakoholických nápojů Coca-Cola pokutu ve výši 47 miliónů dolarů za poškozování životního prostředí. Panel došel k názoru, že továrna na stáčení Coca-Coly do láhví nechávala do okolí unikat toxiny včetně kadmia a olova, čímž došlo k poškozování vody a půdy v okolí vesnice Plachimada. Provoz továrny byl v roce 2004 ukončen, neboť místní obyvatelé uspěli v kampani za její uzavření. Coca-Cola odmítla zodpovědnost za škody na životním prostředí a prohlásila, že doporučení vládního panelu odmítá.
24/3/2010

SALVADORSKÝ PREZIDENT PRONESL FORMÁLNÍ OMLUVU 30 LET PO VRAŽDĚ KATOLICKÉHO ARCIBISKUPA
Třicet let po vraždě salvadorského katolického arcibiskupa Oscara Arnulfa Romera vydala nová salvadorská vláda konečně oficiální státní omluvu za jeho vraždu. Romero byl úkladně zavražděn za aktivity ve prospěch chudých a za protesty proti salvadorské vojenské vládě podporované Spojenými státy. Romero byl mezinárodně známý jako „hlas lidu bez hlasu“. Tuto středu uplynulo třicet let od jeho zavraždění. Byl zabit během mše v nemocniční kapli, údajně na příkaz vojenského velitele podporovaného americkou vládou. Salvadorská vláda připomněla Romerovo zavraždění letos vůbec poprvé. Prezident Mauricio Funes za salvadorskou vládu přednesl oficiální omluvu. Zatímco se tak El Salvádor snaží vyrovnat s minulostí, jinde je Romero vymazáván z historie. Je například jednou z několika historických osobností, které byly vypuštěny z oficiálních osnov občanské výchovy v americkém státě Texas. Texas byl přitom jedním z mála států, v němž se o Romeovi ve školách učilo.
24/3/2010

BOLÍVIE NAVRHUJE PROHLÁSIT PŘÍSTUP K PITNÉ VODĚ ZA VŠEOBECNÉ PRÁVO
Pondělní Světový den vody připomenula Organizace spojených národů varováním, že zdravotně závadná voda zabíjí více lidí než války spolu se všemi ostatními formami násilí dohromady. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zahyne každoročně 1,5 miliónu dětí mladších pěti let na nemoci související s pitím znečištěné vody. Bolívijský prezident Evo Morales při této příležitosti vyzval OSN, aby prohlásila přístup ke zdravotně nezávadné vodě za všeobecné lidské právo.
23/3/2010