Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 131

22.4.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 131
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Vojáci NATO zabili čtyři afghánské civilisty
- Vojáci NATO zabili začátkem letošního roku více afgánských civilistů než loni
- Irácká vláda byla obviněna z mučení sunnitů v tajné věznici
- Bývalý argentinský diktátor byl odsouzen k dvaceti pěti letům vězení
- Z technických důvodů nebudou zprávy Akt-info tři týdny vycházet

VOJÁCI NATO ZABILI ČTYŘI AFGHÁNSKÉ CIVILISTY
V pondělí vojáci organizace NATO zabili v Afghánistánu ve východní provincii Khost nejméně čtyři civilisty, když jejich konvoj zahájil střelbu na projíždějící vůz. Při identifikaci obětí se zjistilo, že se jednalo o dvanáctiletého chlapce, afghánského policistu a dva prodavače z místního tržiště. V tiskovém vyjádření prohlásilo americké vedení vojenské jednotky NATO, že oběťmi byli dva „známí povstalci“ a jejich „spojenci“. K tomuto tvrzení však neposkytlo žádné důkazy a ani nepopřelo tvrzení afghánské strany, že oběti nebyli ozbrojené. Ke střelbě došlo týden poté, kdy američtí vojáci usmrtili nedaleko Kandaháru pět civilistů a dalších osmnáct zranili při střelbě na autobus.
21/4/2010

VOJÁCI NATO ZABILI ZAČÁTKEM LETOŠNÍHO ROKU VÍCE AFGHÁNSKÝCH CIVILISTŮ NEŽ LONI
Tento rok zabili vojáci NATO v Afghánistánu více než dvojnásobek civilistů oproti loňsku. V prvních třech měsících roku 2010 to bylo sedmdesát dva civilistů, zatímco v loňském roce ve stejném období jich bylo dvacet devět. Zároveň se objevily nové důkazy o mučení v americké vojenské věznici v afghánském Bagramu. Novináři z BBC News oznámili, že získali prohlášení devíti svědků, kteří popsali případy porušování lidských práv v této tajné  věznici, a to v době, kdy už byl v úřadu americký prezident Barack Obama. Jeden z vězňů přiznal, že toto tajné zařízení je známé jako „Černá díra“. Vězni uvádějí, že tam byli podrobováni spánkové deprivaci, působení mrazu a jinému týráni. Jeden z nich si postěžoval, že mu americký voják vyrazil úderem pažby polovinu zubů. Tentýž vězeň také uvedl, že při cestě na toaletu musel tancovat podle hudby.
19/4/2010

IRÁCKÁ VLÁDA BYLA OBVINĚNA Z MUČENÍ SUNNITŮ V TAJNÉ VĚZNICI
Irácká vláda čelí obvinění z provozování tajné věznice v Bagdádu, kde měli být údajně mučeni sunnitští vězni. Americký list Los Angeles Times tento týden napsal, že více než sto sunnitů bylo v této věznici bito, vystaveno elektrickým šokům a dušeno igelitovými sáčky. Vězni byli zatčeni loňského roku v severní části země iráckou armádou, která je pod dominantním vlivem šíitů. Tyto případy týrání vyšly najevo teprve před měsícem, poté co rodinní příslušníci vězňů strávili několik měsíců jejich hledáním.
21/4/20

BÝVALÝ ARGENTINSKÝ DIKTÁTOR BYL ODSOUZEN K DVACETIPĚTI LETŮM VĚZENÍ
Bývalý argentinský diktátor byl odsouzen ke dvaceti pěti letům vězení za únosy a mučení disidentů v době argentinského vojenského režimu. Reynaldo Bignone spolu s pěti dalšími bývalými vysokými vojenskými hodnostáři byl v úterý odsouzen za více než padesát případů porušení lidských práv v nechvalně známé vojenské věznici Campo de Mayo. Bignone byl v čele argentinské vojenské junty mezi roky 1982 a 1983, ale odsouzen byl za zločiny, které spáchal jako velitel Campo de Mayo.
21/4/2010

Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ NEBUDOU ZPRÁVY AKT-INFO TŘI TÝDNY VYCHÁZET
Pro dočasnou nepřítomnost klíčového technického spolupracovníka bude mít zpravodajství Akt-info tři týdny pauzu. Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří umožňují každé vydání našich zpráv. Dobrovolní překladatelé, korektoři i techničtí redaktoři si zaslouží pauzu a možnost dobít své síly. Naše zpravodajská služba se vrátí v půlce května plná nové energie a se zajímavými zprávami, které uvidíte málokde jinde než právě zde – v nezávislém a nekomerčním zpravodajství.
13/12/07

Žádné komentáře