Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 132

20.5.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 132
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Dopad úniku ropy v Mexickém zálivu bude horší, než se očekávalo
- Pentagon nepravdivě prohlásil raketový systém za úspěšný
- USA přezírá Iránskou dohodu o uranu a nadále pokračuje ve své politice sankcí

DOPAD ÚNIKU ROPY V MEXICKÉM ZÁLIVU BUDE HORŠÍ, NEŽ SE OČEKÁVALO
Těžařská společnost BP prohlásila, že dosáhla jistého úspěchu s odčerpáváním ropy, která se stále vylévá do Mexického zálivu. BP uvedla, že do vrtu vložila potrubí, kterým vede část ropy k soupravě plovoucí na hladině. Podstatná část ropy však stále uniká na dno Mexického zálivu. Od 20. dubna, kdy explodovala vrtná plošina Deepwater Horizon, uniká každý den do vod Mexického zálivu až 70 000 barelů ropy. Mezitím se objevila řada důkazů, které naznačují, že rozsah úniku ropy je větší než BP a vláda Spojených států původně oznámily. Vědci zkoumající moře sdělili, že pod hladinou objevili obrovské ropné oblaky. List New York Times přinesl zprávu, že jeden z oblaků je šestnáct kilometrů dlouhý, skoro pět kilometrů široký a místy i sto metrů hluboký. Vědci se obávají, že ropné skvrny mohou snižovat obsah kyslíku v zálivu natolik, že v blízkosti skvrn zahyne většina mořských živočichů.
17/5/2010

PENTAGON NEPRAVDIVĚ PROHLÁSIL RAKETOVÝ SYSTÉM ZA ÚSPĚŠNÝ
Nový výzkum opět zpochybňuje technické schopnosti amerického systému takzvané „raketové obrany“. Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) a Cornellovy univerzity tvrdí, že Pentagon vloni vydal nepravdivá prohlášení o úspěšnosti testů klíčové zbraně, známé jako SM-3. Armáda prohlásila, že protibalistické střely SM-3 během testů zasáhly 84 procent cvičných cílů. Jenže nová hodnocení ukazují, že rakety měly úspěšnost pouze 10 až 20 procent. Spoluautor této studie a bývalý poradce Pentagonu Theodore Postol říká: „Tento systém je křehký a nestabilní a bojové hlavice zasáhne jen náhodně, pokud vůbec.“ Americký prezident Barack Obama během své kandidatury do Bílého domu raketový systém kritizoval, ale od převzetí úřadu ho začal propagovat.
18/5/2010

USA PŘEZÍRÁ IRÁNSKOU DOHODU O URANU A NADÁLE POKRAČÁJÍ VE SVÉ POLITICE SANKCÍ
Americká vláda se vyjádřila, že bude nadále pokračovat ve snaze udělit Íránu mezinárodní sankci, a to i navzdory faktu, že Írán podepsal s Tureckem a Brazílií novou úmluvu. Představitelé Íránu v pondělí oznámili své rozhodnutí zavázat se k odeslání většiny svého obohaceného uranu do Turecka. Výměnou za tento krok by pak měl Írán získat slabě aktivní jaderné palivo k lékařskému reaktoru. Tuto dohodu uzavřeli ministři zahraničních věcí Íránu, Turecka a Brazílie. Podle vyjádření íránské strany má tato výměna proběhnout pod dohledem jaderné agentury OSN. Americké deník Los Angeles Times napsal, že tato dohoda by mohla znamenat průlom v mezinárodním sporutýkajícím se íránského jaderného programu, neboť vyjednávání již léta stála na mrtvém bodě. Nicméně tiskový mluvčí Bílého domu Robert Gibbs řekl, že ani tato dohoda nebude znamenat bod obratu v politické linii Spojených států, které prosazují mezinárodní sankce proti Íránu.
19/3/2010

Žádné komentáře