Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 133

27.5.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 133
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Rozšířené operace americké armády zahrnují špionáž pro možný útok na Írán
- Odhady množství ropy vytékající do Mexického zálivu byly příliš nízké
- BP přiznává „zásadní chybu“ krátce před katastrofou
- V USA bylo zatčeno 7 aktivistů bojujících proti pobřežní těžbě
- Palestinský bojkot zboží z osad rozčiluje izraelskou vládu

ROZŠÍŘENÉ OPERACE AMERICKÉ ARMÁDY ZAHRNUJÍ ŠPIONÁŽ PRO MOŽNÝ ÚTOK NA ÍRÁN
Zatímco počet amerických vojáků rozmístěných v Afghánistánu převýšil jejich počet v Iráku, schválily Spojené státy významné rozšíření tajných vojenských operací v zahraničí, které zahrnují shromažďování tajných informací pro možný útok na Írán. Podle deníku New York Times, vydal v minulé září vrchní velitel amerických sil na Blízkém východě generál David Petraeus tajný rozkaz rozšiřující úlohu jednotek speciálních operací po celém Blízkém východě, ve Střední Asii a na Somálském poloostrově. Toto nařízení požaduje shromažďování tajných informací a vytvoření vazeb s místními ozbrojenými silami k potlačení bojových skupin stojících v opozici proti Spojeným státům. Rovněž umožňuje špionážní mise v Íránu, které by mohly připravit cestu pro útok americké armády. Mezi tyto povolené operace patří také objevování opozičních skupin, které by mohly potenciální americký útok podpořit.
25/5/2010

ODHADY MNOŽSTVÍ ROPY VYTÉKAJICÍ DO MEXICKÉHO ZÁLIVU BYLY PŘÍLIŠ NÍZKÉ
Je to už pět týdnů, co vybuchl ropný vrt společnosti BP. Únik ropy v Mexickém zálivu je považován za nejhorší v dějinach Spojených států amerických. Tento týden BP oznámila, že její odhady množství ropy vytékající do Mexického zálivu byly příliš nízké. Minulý čtvrtek BP oznámila, že již dokáže z celkového množství unikající ropy zachytit každý den 5000 barelů. Předtím však tvrdila, že ten samý objem představuje celkový každodenní objem vytékající ropy. Americká státní ochranářská organizace Environmental Protection Agency mezitím společnosti BP nařídila, aby použila nový druh chemikálie, která rozpouští vytékající ropu. Důvodem jsou obavy z účinku původního rozpouštědla na mořské živočichy. BP však proti příkazu protestuje a zatím odmítá používané chemikálie změnit. Odbornici se obávaji, že ropný vrt BP by mohl dále propouštět stovky tisíc galonů ropy denně minimálně do srpna.
26/5/2010

BP PŘIZNÁVÁ „ZÁSADNÍ CHYBU“ KRÁTCE PŘED KATASTROFOU
Společnost BP uznala, že pokračovala s pracÍ na podmořském ropném vrtu v Mexickém zálivu krátce před výbuchem přesto, že pracovníci zaznamenali varovné náznaky většího technického problému. Během středeční schůzky s americkými zákonodárci představitelé BP řekli, že firma mohla učinit „zásadní chybu“ při práci na vrtu v hodinách těsně před výbuchem. Americká vláda mezitím slibuje pečlivější vyšetřování společnosti BP, protože se objevily nové podrobnosti o nedbalém dozoru při těžbě ropy v Mexickém zálivu v letech před tímto únikem. Deník New York Times přináší informace o inspekci státního kontrolora, která odhalila skutečnost, že federální regulační orgány americké vládní agentury pro nerostné suroviny, Minerals Management Service (MMS), umožnily představitelům průmyslu vyplňovat své vlastní inspekční zprávy. Regulační orgány poté tyto písemné dokumenty obkreslily perem a předložily jako své vlastní. Jeden státní úředník také řídil inspekce ropných plošin ve stejné době, kdy si dojednával pracovní místo v dané těžební společnosti. Tímto šetřením se rovněž zjistilo, že představitelé důlního úřadu MMS v Louisianě opakovaně přijímali dary od nejméně jedné naftařské a plynárenské společnosti.
26/5/2010

V USA BYLO ZATČENO 7 AKTIVISTŮ BOJUJÍCÍCH PROTI POBŘEŽNÍ TĚŽBĚ
V pondělí bylo zatčeno sedm amerických aktivistů z ekologické organizace Greenpeace v přímé akci proti pobřežní těžbě. Dva z těchto aktivistů vyšplhali na těžařskou zásobovací loď vypravenou z Louisiany na Aljašku pro výzkumný projekt pobřežních vrtů prováděný ropným gigantem Shell. Za použití ropy ze skvrny v Mexickém zálivu namalovali aktivisté na kapitánský můstek vzkaz znějící  „Příště Arktida? .
25/5/2010

Žádné komentáře