Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 134

3.6.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 134
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Nejméně devět lidí bylo zabito při izraelském útoku na humanitární flotilu směřující do Gazy
- Bezpečnostní rada OSN vyzývá k vyšetření izraelského útoku
- Únik ropy v Mexickém zálivu bude pravděpodobně pokračovat až do srpna


NEJMÉNĚ DEVĚT LIDÍ BYLO ZABITO PŘI IZRAELSKÉM ÚTOKU NA HUMANITÁRNÍ FLOTILU SMĚŘUJÍCÍ DO GAZY
Izraelská armáda zaútočila na flotilu lodí, které vezly humanitární pomoc do okupovaného pásma Gazy. Flotila měla prolomit tříletou blokádu Gazy. Nejméně devět lidí bylo zabito a desítky dalších byly zraněny, když izraelské jednotky v pondělí brzy ráno  zaútočily na vedoucí loď konvoje – tureckou loď „Mavi Marmara“. K útoku došlo v mezinárodních vodách, 75 mil od pobřeží Izraele a Gazy. Izraelská armáda použila lodě, helikoptéry, letadla a zhruba tisíce vojáků k zastavení flotily šesti lodí, z nichž tři byly osobní a tři nákladní. Všechny lodě byly zadrženy. Přinejmenším na jednu z nich, tureckou loď s šesti sty pasažéry, která mohla komunikovat pomocí satelitního vysílání, zaútočila izraelská armáda ostrou municí. Izraelská armáda prohlásila, že když vojáci vstoupili na loď, byli napadeni holemi a noži. Z lodi bylo vysíláno živé obrazové zpravodajství přenášené přes satelit, které do svého vysílání převzaly společnosti CNN, Al Jazeera, Press TV a mnoho dalších médií. Ve vysílání z lodi není jediný snímek, který by ukazoval, že pasažéři představovali pro vojáky nebezpečí nebo že by drželi objekty použitelné jako zbraně. Těsně předtím než byly lodě zadrženy izraelskou armádou, prohlásil Huwaida Arraf, předseda organizace Free Gaza Movement, pomocí satelitního spojení: „Nikdo přece nemůže věřit, že naše loď představuje pro Izrael jakoukoliv hrozbu. Vezeme lékařské vybavení, pomůcky pro rekonstrukci a dětské hračky. Mezi našimi pasažéry je i laureát Nobelovy ceny a jeden bývalý člen amerického Kongresu. Předtím, než jsme vypluli, byla naše loď prohledána a získala bezpečnostní osvědčení od Kyperského přístavního úřadu a nikdy jsme se ani nepřiblížili k Izraelským vodám.“ V současné době trpí kvůli izraelské blokádě 1,5 miliónu Palestinců žijících v pásmu Gazy nedostatkem jídla, nedostatečnou lékařskou péčí a nedostatkem dalších základních potřeb.
31/5/2010


BEZPEČNOSTNÍ RADA OSN VYZÝVÁ K VYŠETŘENÍ IZRAELSKÉHO ÚTOKU
Bezpečnostní rada OSN odsoudila jednání, které vedlo ke smrti civilistů na humanitárních lodích mířících k pásmu Gazy. V prohlášení vydaném po několika hodinách rozhovorů požaduje Rada mimo jiné okamžité propuštění lodí a vyzývá k nestrannému vyšetřování. Všichni stálí členové Rady bezpečnosti, kromě Spojených států, důrazně vyzvali Izrael k přerušení tři roky trvající blokády pásma Gazy. Stovky pasažérů ze zmíněných lodí jsou drženy v izraelských věznicích a téměř padesát jich bylo deportováno.  Tisíce lidí po celém světě vyšly do ulic, aby protestovali proti útokům na humanitární konvoj. V pondělí odpoledne, jen několik hodin po útoku, se sešla malá skupina protestujících i na Staroměstském náměstí v Praze. V sobotu 5. Června organizace International Solidarity Movement koordinuje další demonstrace v Praze, tentokrát na Václavském náměstí v 15 hodin.
1/6/2010


ÚNIK ROPY V MEXICKÉM ZÁLIVU BUDE PRAVDĚPODOBNĚ POKRAČOVAT AŽ DO SRPNA
Po neúspěšném pokusu společnosti BP utěsnit trhlinu v podmořském vrtu se nyní očekává, že ropa v Mexickém zálivu bude dále unikat až do srpna. Poradkyně amerického prezidenta pro energetiku a změny klimatu Carol Brownerová v neděli prohlásila, že tento únik ropy je pravděpodobně nejhorší ekologickou katastrofou v historii Spojených států. Minulý týden se společnost BP pokusila únik zastavit operací zvanou “top kill”. Jednalo se o napumpování speciálního těžkého bahna do poškozeného vrtu. Ovšem odborníci se nyní obávají, že tato akce mohla vrt a jeho pojistný ventil ještě více poškodit, což znesnadňuje další pokusy. Společnost BP, která přislíbila ropnou skvrnu vyčistit, se ale nyní pokouší rozsah ekologických škod popírat. Výkonný ředitel společnosti BP Tony Hayward zpochybnil tvrzení odborníků, že odhalili rozsáhlé ponorné jazyky ropy, které se šíří pod mořskou hladinou. Hayward prohlásil: “Ropa je na povrchu. Žádné jazyky zde nejsou.” Hayward navíc před reportéry zpochybnil tvrzení, že by desítky pracovníkůa rybářů onemocněly z toxických disperzantů používaných k rozpouštění ropy ve vodě. Místo toho spekuloval nad možností, že pracovníkům nesedlo místní jídlo.
1/6/2010

Žádné komentáře