Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 135

10.6.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 135
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Izrael zajal další humanitární loď plující do Gazy
- Pracovníci CIA prováděli experiment na vězních
- Množství ropy unikající v Mexickém zálivu vzrůstá

IZRAEL ZAJAL DALŠÍ HUMANITÁRNÍ LOĎ PLUJÍCÍ DO GAZY
Izraelské jednotky zajaly další humanitární loď přivážející pomoc do Gazy. Loď usilovala o prolomení blokády uvalené na Gazu Izraelem. V sobotu brzo ráno obsadily jednotky izraelského námořnictva irskou loď Rachel Corrie a odvezly ji do izraelského přístavu. Loď vezla 1000 tun zdravotnického a stavebního materiálu. Mezi cestujícími byla i laureátka Nobelovy ceny míru Mairead Maguire a bývalý asistent generálního tajemníka OSN Denis Halliday. Incident nastal pět dní poté, co izraelské jednotky zabily devět lidí na turecké humanitární lodi Mavi Marmara. Pitva provedená v Turecku odhalila, že většina zabitých byla střelena několikrát a z těsné blízkosti. Britský deník The Guardian uvedl, že pět ze zabitých bylo střeleno buď do týla nebo do zad. 
7/6/2010

PRACOVNÍCI CIA PROVÁDĚLI EXPERIMENTY NA VĚZNÍCH
Nová zpráva organizace Lékaři za lidská práva obvinila vládu bývalého amerického prezidenta George Bushe z provádění ilegálních a neetických experimentů na vězních, které držela ve vazbě CIA. Zpráva podrobně popisuje, jak lékaři, psychologové a další odborníci zkoumali účinek dlouhodobé spánkové deprivace na více než tuctu vězňů. Dále zaznamenali efekty simulovaného topení za pomoci vstřikování větší množství vody do plic vězňů. Frank Donaghue z organizace Lékaři za lidská práva řekl: „Zdá se, že CIA porušila všechny právní a etické standardy, které platily od druhé světové války a chránily vězně před tím, aby na nich byly prováděny experimenty. Nejen, že jsou tyto činy hrubým porušením lidských práv, ale jsou i těžkou urážkou základních amerických hodnot.”
7/6/2010

MNOŽSTVÍ ROPY UNIKAJÍCÍ V MEXICKÉM ZÁLIVU VZRŮSTÁ
Přední vědec z týmu sestaveného americkou vládou pro zkoumání úniku ropy v Mexickým zálivu varuje, že množství ropy unikající do zálivu se v posledním týdnu výrazně zvýšilo. Ira Leifer, člen technického týmu odhadujícího množství unikající ropy prohlásil, že z vrtu nyní možná uniká až 100 000 barelů ropy denně, což mnohem převyšuje oficiální odhady, které se pohybují mezi 12 000 a 19 000 barely za den. Leifer prohlásil, že množství unikající ropy se zvýšilo poté, co společnost BP seřízla poškozené potrubí, aby na něj mohla nasadit takzvaný odsávací zvon. Leifer prohlásil pro McClatchy Newspapers, že jakmile bylo potrubí vyčištěno, již nic nebránilo tomu, aby mohla ropa stoupat vzhůru k protierupčnímu zařízení. BP se nyní daří část ropy odsávat do tankeru, ale podle Leifera se skutečné množství unikající do zálivu zvýšilo. V téže době uveřejnila společnost investigativních novinářů ProPublica sérii interních vyšetřování ve společnosti BP. Zpráva poukazuje na to, že v uplynulém desetiletí byli starší manažeři ropné společnosti BP upozorňováni na to, že společnost opakovaně nedbala na bezpečnost, porušovala enviromentální pravidla a riskovala vážnou nehodu, pokud by nedošlo k nápravě. Zpráva uvádí případy, kdy management přehlížel bezpečnostní pravidla tím, že nedbal na stárnutí vybavení, nutil zaměstnance, aby neohlašovali problémy a zkracoval nebo odkládal inspekce z důvodu snížení výrobních nákladů. Interní zpráva z roku 2001 uvádí, že společnost zanedbala klíčové vybavení pro nouzovou uzávěrku včetně bezpečnostních uzavíracích ventilů a detektorů plynů a ohně, které mohly zabránit požáru a výbuchu na plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. 
8/6/2010

Žádné komentáře