Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 140

22.7.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 140
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Vyšetření ukázala, že firma BP věděla o problémech ještě před ropnou havárií
- Tajné nahrávání zachytilo izraelského premiéra, jak se chlubí manipulováním americké politiky
- Palestinec odsouzen za znásilnění poté, co měl dobrovolný sexuální styk s izraelskou židovskou ženou
- USA a Venezuela ze slíbených peněz na pomoc Haiti stale nic nedali

VYŠETŘENÍ UKÁZALA, ŽE FIRMA BP VĚDĚLA O PROBLÉMECH JEŠTĚ PŘED ROPNOU HAVÁRIÍ
Vyšetřování havárie ropného vrtu Deepwater Horizon v Mexickém zálivu přinesla nové důkazy o tom, že společnost BP věděla o problémech na plošině ještě před 20. dubnem, kdy výbuch zabil 11 pracovníků, zničil plošinu a spustil největší únik ropy, ke kterému kdy v amerických vodách došlo. Pracovník firmy BP v úterý potvrdil, že v době před výbuchem zařízení na plošině Deepwater Horizon, které mělo zabraňovat možnému výbuchu, bylo poškozeno a docházelo k úniku ropy. Firma BP však nepostupovala v souladu s celostátními nařízeními a operace ropného vrtu nepozastavila. Tisk Houston Chronicle k tomu dále dodává, že dva dny před ničící havárií zástupci společnosti Halliburton upozorňovali firmu BP na to, že existuje pravděpodobnost, že v místě dochází k závažným problémům týkajících se úniku plynu. Současná vyšetřování dále odhalila, že audit, který ve firmě BP proběhl v září roku 2009, objevil, že 390 plánů týkajících se údržby plošiny vykazovalo zpoždění v jejich realizaci.
21/7/2010

TAJNÉ NAHRÁVÁNÍ ZACHYTILO IZRAELSKÉHO PREMIÉRA, JAK SE CHLUBÍ MANIPULOVÁNÍM AMERICKÉ POLITIKY
Čerstvě zveřejněný videozáznam zachycuje izraelského předsedu vlády Benjamina Netanjahua, jak otevřeně projednává svůj záměr zaútočit na palestinskou vládu, porušit mírové dohody z Osla a navést Spojené státy k tomu, aby mu zaručily svůj souhlas. Nahrávka z roku 2001 ukazuje setkání Netanjahua s nelegálními izraelskými osadníky na okupovaném Západním břehu Jordánu. Po svém prvním období ve funkci premiéra byl Netanjahu v době nahrání hovoru mimo vládu. Očividně si neuvědomoval, že by mohl být nahráván a otevřeně mluvil o „rozsáhlém útoku“ na palestinskou vládu. Doslova řekl: „Hlavní a přední záležitostí je zasáhnout. Ne pouze jedním úderem, ale ranami tak bolestivými, že jejich cena bude neúnosná.“ Netanjahu také naznačil, jak by porušil dohody z Osla z roku 1993, které stanovily základy pro izraelsko-palestinské mírové rozhovory. Izrael měl podle něho prohlásit jakékoliv půdy na Západním břehu, kterou si chce Izrael udržet, za „vojenské“ a „bezpečnostní zóny“. Na adresu možného odporu Spojených států vůči izraelské rozpínavosti Netanjahu prohlásil: „Vím, jaká je Amerika. Amerika je věc, se kterou můžete pohybovat velice snadno a ve správném směru. Nepostaví se nám do cesty.“
19/7/2010 

PALESTINEC ODSOUZEN ZA ZNÁSILNĚNÍ POTÉ, CO MĚL OBOUSTRANNĚ DOBROVOLNÝ SEXUÁLNÍ STYK S IZRAELSKOU ŽIDOVSKOU ŽENOU
Izraelský tisk Haaretz přinesl zprávu o tom, že palestinský muž Sabbar Kashur byl odsouzen za znásilnění poté, co měl sexuální styk s izraelskou ženou, která si myslela, že muž je Žid. Žena se sexuálním stykem souhlasila. Kashur byl odsouzen k osmnácti měsícům vězení. Soud totiž prohlásil, že se provinil klamáním za účelem znásilnění, neboť se podle soudu vydával za svobodného Izraelce. Když později zmíněná žena zjistila, že nešlo o Izraelce, ale o Palestince, podala na muže k soudu obvinění ze znásilnění a nepřístojné chování. Prohlásila, že by se sexuálním stykem nesouhlasila, kdyby věděla, že Kashur není Žid. Také MADRE, mezinárodní organizace za práva žen, ostře kritizovala usnesení soudu.
21/7/2010

USA A VENEZUELA ZE SLÍBENÝCH PENĚZ NA POMOC HAITI STÁLE NIC NEDALY 
Ze zpráv CCN vyšlo najevo, že pouze čtyři země splnily svůj závazek a zaplatily svou část z celkové sbírky 5,3 miliardy USD, jak slíbily v březnu na významné dárcovské konferenci na pomoc obnově Haiti, které bylo v lednu zasaženo ničivým zemětřesením. Jediné země, které doposud splnily své dárcovské sliby, jsou Brazílie, Norsko, Estonsko a Austrálie, což představuje pouhé dvě procenta z celkové slíbené sumy. Dárci s největšími sliby, Spojené státy a Venezuela, doposud nic nevyplatili. Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti John Holmes se ve čtvrtek vyjádřil, že Spojené národy jsou ještě hodně daleko od svého cíle vybudovat provizorní přístřeší pro lidi, kteří přišli o domov během zemětřesení: „Lidé se nyní strachují zejména o přístřeší a musíme si znovu připomenout, že téměř 1,5 miliónu lidí, kteří stále žijí ve stanech nebo pod celtami, je ve velice svízelné situaci.“ Francouzská vláda mezitím prohlásila, že zvažuje podat právní žalobu na původce falešné internetové zprávy, která žertovně uvádí, že Francie splatí ony miliardy dolarů, které si od Haiti vzala v období od devatenáctého století do 2. světové války. Francie přinutila Haiti platit tzv. „reparace“ v hodnotě 90 miliónů zlatých franků na pokrytí svých finančních ztrát kvůli haitskému povstání proti cizí kolonizaci. Na videozáznamu, který předstírá, že pochází z francouzského Ministerstva zahraničí, vystupuje jako mluvčí francouzské vlády herec, který sděluje, že tyto peníze budou nyní vráceny Haiti.
16/7/2010

Žádné komentáře