Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 143

27.8.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 143
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Osm afghánských civilistů zemřelo při útoku Američanů
- OSN tvrdí, že malá mezinárodní pomoc obětem povodní v Pákistánu je „mimořádná“
- Izraelští a palestinští představitelé souhlasí s přímým vyjednáváním
- Škola v Texasu odmítla přijmout dceru lesbického páru

OSM AFGHÁNSKÝCH CIVILISTŮ ZEMŘELO PŘI ÚTOKU AMERIČANŮ
Podle úředníků v Afghánistánu v provincii Baghlan bylo při útoku, který provedly americké speciální jednotky, zabito osm civilistů a dvanáct dalších bylo zraněno. Administrátor kraje prohlásil, že mezi oběťmi útoku jsou i dvě ženy a dítě. Útok nazval „krutým činem“ proti civilistům. List The New York Times píše, že skupina vyšetřovatelů z okupační jednotky organizace NATO, vedené Američany, dorazila na místo útoku, kde má prozkoumat důkazy týkající se těchto činů.
25/8/2010

OSN TVRDÍ, ŽE MALÁ MEZINÁRODNÍ POMOC OBĚTEM POVODNÍ V PÁKISTÁNU JE „MIMOŘÁDNÁ“
Čelní představitel OSN sdělil deníku Sunday, že nedostatek mezinárodní pomoci pro Pákistán je „docela mimořadný“. Více než 20 miliónů lidí bylo postiženo mohutnými záplavami. Ředitel krizových operací dětského fondu UNICEF Louis-Georges Arsenault prohlásil, že „Právě nyní je potřeba financování mnohem větší v porovnání s tím, co jsme obdrželi, přestože jde o zdaleka nejrozsáhlejší humanitární krizi, jaké jsme byli za poslední desetiletí svědky.“ Záplavy, které začaly v červenci, i nadále působí po celém Pákistánu velké škody. Během víkendu, kdy se záplavy rozšířili na jih Pákistánu, muselo být evakuováno nejméně 200 000 obyvatel provincie Sindh. Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti John Holmes k tomu pověděl: „Po celou dobu se snažíme vyrovnat s krizí, která je ohromná svou velikostí, počtem postižených i geografickým rozsahem. Lidé hovoří o jedné pětině státu, jenž je pod vodou.“ Podle časopisu Foreign Policy, snaha získat peníze pro Pákistán prostřednictvím SMS zpráv přinesla zhruba 10 000 USD, v porovnání s 31 milióny USD vybraných pro Haiti při vynaložení podobného úsilí. V průměru bylo darováno každé oběti pákistánských povodní pouhých 16 USD, v porovnání s 1 249 USD pro každou z obětí asijské vlny tsunami v roce 2004 a 1 087 USD pro každou z obětí haitského zemětřesení. Představitelé OSN veřejně nespekulovali nad důvody těchto nesrovnalostí ve finančních prostředcích.
23/8/2010

IZRAELŠTÍ A PALESTINŠTÍ PŘEDSTAVITELÉ SOUHLASÍ S PŘÍMÝM VYJEDNÁVÁNÍM
Poprvé od konce roku 2008 se izraelští a palestinští představitelé dohodli, že zahájí přímá mírová jednání. Jednání mezi izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem jsou naplánována na 2. září. Abbás s jednáními souhlasil, přestože Izrael vytrvale odmítá zastavit rozšiřování osad na Západním břehu Jordánu a bourání palestinských obydlí. Podle deníku The New York Times byl jedním z mála veřejně známých gest, které Izrael podnikl, „příslib vybudovat část pobřeží Mrtvého moře jako rekreační oblast pro Palestince za předpokladu, že do projektu budou zapojeni izraelští investoři.“
23/8/2010

ŠKOLA V TEXASU ODMÍTLA PŘIJMOUT DCERU LESBICKÉHO PÁRU
V americkém státě Texas soukromá křesťanská škola odmítla přijmout čtyřletou holčičku na základě toho, že její rodiče jsou lesbické ženy. Vedení školy St. Vincent’s Cathedral School prohlásilo, že Olivii Harrisonovou nepřijme jako žačku, neboť škola „se výhradně řídí křesťanskou vírou“. V rozhovoru pro zprávy televizní stanice CNN k tomu matka Olivie Jill Harrisonová dodala, že by se ani nepokoušela zapsat svou dceru do zmíněné školy, kdyby předem znala postoj vedení školy.
25/8/2010

Žádné komentáře