Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 150

14.10.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 150
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Palestinská samospráva odmítla požadavek Izraele
- Profesorka obviňuje belgickou policii z brutality
- Alarmující počet hladovějících ve 25 zemích
- Velení americké armády dostalo soudní nařízení zrušit zákaz vojenské služby  
  homosexuálům

PALESTINSKÁ SAMOSPRÁVA ODMÍTLA POŽADAVEK IZRAELE
Palestinská samospráva zamítla požadavek oficiálně uznat Izrael jako „židovský stát“. Izraelci navrhli tento požadavek za to, že by Izrael dočasně pozastavil část nové výstavby osady výhradně pro Židy na palestinském území. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že by nařídil přerušení výstavby, pokud by Palestinci uznali Izrael jako „vlast židovského národa“. Ustanovení Izraele jako státu výhradně pro Židy, spíše než pro všechny jeho obyvatele, je již delší dobu mezinárodně kritizováno za porušení zásad pluralitní demokracie. Palestinci dlouhodobě takový požadavek odmítají jako znevažování práv, jak palestinských uprchlíků vyhnaných z Izraele, tak i těch, kteří tam stále žijí. Mluvčí palestinské samosprávy Nabil Abu Rdainah prohlásil, že Palestinci se již dohodli na uznání Izraele v rámci jeho hranic před rokem 1967: „Naše stanovisko je srozumitelné: uznáváme stát Izrael; mělo by dojít k úplnému ukončení výstavby osad.“ Mezitím izraelská vláda schválila návrh na požadavek, že všichni nežidé usilující o občanství musí složit slib věrnosti „státu Izrael jako židovskému demokratickému státu“. Dvaadvacet ministrů vlády hlasovalo pro tento slib; osm hlasovalo proti. Proti tomuto ustanovení v neděli demonstrovala více než stovka izraelských umělců, spisovatelů a intelektuálů, kteří zde vydali varování, že se z Izraele stává fašistický stát.
12/10/2010

PROFESORKA OBVIŇUJE BELGICKOU POLICII Z BRUTALITY
Americká profesorka žijící v Nizozemí obviňuje belgickou policii z napadení, ke kterému došlo během tvrdého zákroku proti nedávným demonstracím na podporu práv přistěhovalců. Doktorka Marianne Maeckelbergh z holandské university v Leidenu říká, že byla zatčena v Bruselu při pořizování snímků protestní akce „No Border Camp“. Maeckelbergh tvrdí, že ji belgičtí policisté vlekli za vlasy, připoutali k radiátoru, kopali do ní a rovněž ji slovně uráželi a hrozili jí sexuálním násilím.
8/10/2010

ALARMUJÍCÍ POČET HLADOVĚJÍCÍCH VE 25 ZEMÍCH
Podle nově publikované studie Globální index hladu (Global Hunger Index) vykazuje 25 ze 122 zkoumaných zemí „alarmující“ míru hladu. Počet hladovějících lidí dosáhl 925 miliónů, což je o něco méně než miliarda lidí evidovaná v loňském roce. Index byl zveřejněn právě nyní, kdy organizace OSN zahájila v Římě summit o potravinové bezpečnosti.
12/10/2010

VELENÍ AMERICKÉ ARMÁDY DOSTALO SOUDNÍ NAŘÍZENÍ ZRUŠIT ZÁKAZ VOJENSKÉ SLUŽBY HOMOSEXUÁLŮM
Soud v Americe rozhodl ukončit aktivní použití zákona Don’t Ask, Don’t Tell, který byl v platnosti sedmnáct let a který znemožňoval sloužit v americké armádě mužům a ženám, kteří se otevřeně hlásili ke své gay či lesbické orientaci. Učinila tak soudkyně federálního soudu pro oblast Central District v Kalifornii Virginia Phillips měsíc poté, co vešel v platnost soudní výnos, podle něhož je takovýto zákaz neústavní. Podle tohoto soudního výroku je zákaz vojenské služby lidem s gay a lesbickou orientací nezákonný. Výrok nařizuje armádě, aby okamžitě zastavila jakákoli vyšetřování a soudní řízení proti homosexuálům v armádě. Vláda v čele s prezidentem Barackem Obamou se mezitím odvolala proti nařízení soudce federálního soudu, které má zabránit vládě prosazovat zákon nazvaný Ochrana sňatku z roku 1996 (Defense of Marriage Act), jenž na federální úrovni neuznává sňatek gay a lesbických párů. Obamovi mluvčí prohlásili, že ačkoli prezident se zákonem nesouhlasí, před soudem je nucen hájit federální zákony.
13/10/2010

Žádné komentáře