Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 151

22.10.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 151
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Vojáci v Kongu se dopouštějí hromadných znásilnění
- Studie dává do spojitosti americké hnutí Tea Party s násilnými a rasistickými skupinami
- Video zachycuje indonéské vojáky při mučení západních Papuánců
- Spojené státy obviňují Čínu z nezákonného dotování projektů obnovitelné energie
 
VOJÁCI V KONGU SE DOPOUŠTĚJÍ HROMADNÝCH ZNÁSILNĚNÍ
Organizace spojených národů varuje, že vojáci Demokratické republiky Kongo znásilňují a vraždí ve stejných oblastech, kde povstalecké jednotky páchaly stejné zločiny před pouhými několika týdny. Zvláštní zástupkyně OSN, generální tajemnice pro sexuální násilí ve válečných konfliktech Margot Wallström sdělila ve čtvrtek Radě bezpečnosti OSN, že konžská vojska se sexuálně zneužívala obyvatele v oblasti Walikale. Když v červenci a srpnu rwandští a konžští povstalci vtrhli do zdejších vesnic, bylo znásilněno 300 až 500 žen, dívek a kojenců. Margot Wallström prohlásila, že obyvatelé Walikale jsou terorizováni, protože se v jejich oblasti vyskytuje nerostné bohatství: „Hromadná znásilnění ve Walikale názorně dokazují souvislost mezi nezákonnou těžbou přírodních zdrojů ozbrojenými živly a pachateli sexuálního násilí. Je jasně patrné, že obce ležící ve výnosných těžebních oblastech jsou obzvláště ohrožené. Nerostné bohatství, které by mělo být zdrojem jejich prosperity, je místo toho zdrojem jejich nejhoršího utrpení.“
15/10/2010

STUDIE DÁVÁ DO SPOJITOSTI AMERICKÉ HNUTÍ TEA PARTY S NÁSILNÝMI A RASISTICKÝMI SKUPINAMI
Méně než dva týdny před volbami do amerického Kongresu centristická afro-americká organizace NAACP zveřejnila zprávu, která odhaluje vztahy mezi různými skupinami z hnutí  Tea Party a skupinami motivovanými rasovou nenávistí. Zpráva v rozsahu devadesáti čtyř stran nazvaná „Nacionalizmus v hnutí Tea Party“ byla vypracována Institutem pro výzkum a vzdělávání v oblasti lidských práv. Zpráva analyzuje šest nejaktivnějších skupin Tea Party v zemi a popisuje vztahy mezi frakcemi hnutí Tea Party a různými bělošskými rasistickými skupinami, anti-imigračními skupinami a pravicovými ozbrojenými skupinami. Tyto spojnice představují především lidé, kteří mají vedoucí postavení jak v Tea party, tak v krajně pravicových skupinách. Ve zprávě stojí: „Organizace Tea Party umožňuje antisemitům, rasistům a bigotním věřícím hlasitý výstup na veřejnosti i v mediích. Kromě toho tyto protestní skupiny přitahují bílé extrémní nacionalisty, kteří hledají potenciální rekruty a snaží se dotlačit sympatizanty Tea Party k více vědomým a ideologickým rasistickým postojům.“ V červenci tohoto roku NAACP vyvolala polemiku, když zástupci této organizace na svém sjezdu vydali prohlášení odsuzující rasismus v hnutí Tea Party. Správní rada NAACP toto prohlášení minulý týden ratifikovala.
20/10/2010

VIDEO ZACHYCUJE INDONÉSKÉ VOJÁKY PŘI MUČENÍ ZÁPADNÍCH PAPUÁNCŮ
Na serveru YouTube bylo zveřejněno video názorně zobrazující mučení domorodých obyvatel Západní Papuy indonéskými vojáky. Tento téměř pět minut dlouhý film byl v sobotu zveřejněn Asijským výborem pro lidská práva, ovšem ještě téhož dne byl z YouTube vymazán pro příliš šokující obsah. V jedné scéně mučitelé drží krk téměř nahého Papuánce ležícího na zemi. V jiné scéně jsou oběti pomocí rozžhavené bambusové tyče páleny genitálie. Indonésie se zmocnila Západní Papuy v roce 1962, a přestože jí byla v roce 2001 udělena nezávislost, porušování lidských práv Západních Papuánců indonéskou armádou stále pokračuje.
19/10/2010

SPOJENÉ STÁTY OBVIŇUJÍ ČÍNU Z NEZÁKONNÉHO DOTOVÁNÍ PROJEKTŮ OBNOVITELNÉ ENERGIE
Americká vláda oznámila záměr prošetřit, zda Čína svými mohutnými státními dotacemi čínským výrobcům větrných turbín, produktů sluneční energie, energeticky úsporných vozidel a technologicky vyspělých baterií neporušuje mezinárodní obchodní pravidla. Čínská vláda na to americkému prezidentovi Baracku Obamovi odpověděla důraznou výtkou, přičemž ho obvinila z hraní politiky ve prospěch své vlastní strany pro nadcházející americké volby.
18/10/2010

Žádné komentáře