Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 153

4.11.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 153
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Společnosti BP a Halliburton ignorovaly trhliny v betonu ropného vrtu
- Spojené státy zvažují plán poslat do Jemenu vraždící komanda
- Ugandské noviny mají přestat útočit na homosexuály
- Majitel restaurace McDonald´s požadoval po svých amerických zaměstnancích, aby volili republikány

SPOLEČNOSTI BP A HALLIBURTON IGNOROVALY TRHLINY V BETONU ROPNÉHO VRTU
Tým odborníků americké vlády vyšetřující únik ropy na pobřeží Mexického zálivu tvrdí, že ropná společnost BP a jeden z jejích hlavních dodavatelů, společnost Halliburton, nebraly na vědomí kritický stav povrchových trhlin několik týdnů před výbuchem ropného vrtu Macondo. Komise zabývající se únikem ropy, National Oil Spill Commission, minulý týden prohlásila, že výsledky mnohočetných testů prokázaly nestabilitu betonové kaše, která tento vrt těsnila a pravděpodobnost, že nevydrží. Dané společnosti však navzdory těmto zjištěním ve svém betonování i nadále pokračovaly. V dalších zprávách BP zveřejnila své zisky za poslední čtvrtletí, totiž první zisky od 20. dubna, kdy došlo k ropné havárii, která byla jedna z nejhorších ekologických katastrof v dějinách. Dnes společnost BP oznámila, že její zisk za třetí čtvrtletí tohoto roku činí 1, 79 miliard dolarů. Americké Ministerstvo vnitra se mezitím dostalo pod palbu kritiky za to, že si najalo norskou firmu DNV, která již dříve vydávala certifikaci k bezpečnostním z řízením na ropném vrtu firmy BP, na němž došlo ke zmíněné katastrofě, aby nyní provedlo inspekci přístroje, který měl zabránit úniku ropy. Firma DNV dostala smlouvu na zakázku v hodnotě 1,3 milionů dolarů, aby prošetřila zařízení, které mělo na ropném vrtu zabránit možnému selhání. Firma DNV však v letech 2007 a 2009 těsně před havárií schválila bezpečnostní opatření na vrtu firmy BP, který později explodoval, včetně zařízení, které mělo zabránit únikům ropy.
2/11/2010


SPOJENÉ STÁTY ZVAŽUJÍ PLÁN POSLAT DO JEMENU VRAŽDÍCÍ KOMANDA
Americký list Wall Street Journal uvedl, že americká vláda zvažuje poslání komand elitních zabijáků do Jemenu, kde by měli popravit militantní bojovníky, o kterých se domnívá, že jsou spojeni s al-Kajdou. V rámci jednoho se zvažovaných plánů by došlo k odeslání speciálních jednotek (Joint Special Operation Command) pod kontrolou CIA, což by vládě Spojených států dalo větší právní svobodu při útocích bez výslovného svolení jemenské vlády. Bílý dům též zvažuje posílení arsenálu těchto týmů v boji s jemenskými extremisty ozbrojenými bezpilotními letouny CIA. O rozšíření americké role v Jemenu se začalo jednat několik dnů po odhalení spiknutí, při kterém měly být z Jemenu do chicagských synagog odeslány dvě bomby schované v počítačových tiskárnách.
1/11/2010

UGANDSKÉ NOVINY MAJÍ PŘESTAT ÚTOČIT NA HOMOSEXUÁLY
Soudce v Ugandě nařídil novinám, aby přestaly publikovat jména a fotografie Uganďanů, kteří jsou podle vyjádření novin lidé s homosexuální orientací, a vyzval k tomu, aby byli tito lidé hlášeni policii či dokonce zabíjeni. Časopis Rolling Stone zveřejnil minulý měsíc článek se jmény sta „top“gayů a lesbiček a žlutým poutačem, na němž stálo pouhé: „Pověste je“. Další článek napsaný v podobném duchu se objevil tuto neděli. Ugandský časopis Rolling Stone nemá nic společného s americkým časopisem nesoucí stejné jméno.
29/10/2010

MAJITEL RESTAURACE MCDONALD’S POŽADOVAL PO SVÝCH AMERICKÝCH ZAMĚSTNANCÍCH, ABY VOLILI REPUBLIKÁNY
Vedoucí představitelé amerického státu Ohio zahájili vyšetřování poté, co majitel jedné restaurace McDonald’s ve městě Canton upozornil pracovníky, že pokud by tento týden v amerických volbách do Kongresu zvítězili demokraté, tak by pracovníci restauraci nedosáhli zvýšení platu. Pracovníci McDonaldu dostali společně s výplatní páskou také zprávu od majitele restaurace se seznamem republikánských kandidátů, které mají volit. Majitel doslova napsal: „Pokud budou zvoleni ti správní lidé, budeme moci pokračovat se zvyšováním platů a zaměstnaneckých benefitů podle současné úrovně nebo i nad ni. Pokud budou zvoleni ti druzí, tak pokračovat nebudeme.“
1/11/2010

Žádné komentáře