Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 154

11.11.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 154
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Obama prohlásil, že rozšiřování izraelských osad „nikdy nepomůže“ mírovému jednání
- V Německu pokračují protesty proti jaderné energetice
- Manažer finančního fondu se vyhnul soudu za zločin díky svému zaměstnání
- Míroví aktivisté sabotovali prodej Bushových pamětí

OBAMA PROHLÁSIL, ŽE ROZŠIŘOVÁNÍ IZRAELSKÝCH OSAD „NIKDY NEPOMŮŽE” MÍROVÉMU JEDNÁNÍ
Americký prezident Barack Obama se vyjádřil mírně kriticky k nejposlednějším plánům Izraele, podle nichž bylo mělo být vystaveno na tisíc domů pouze pro izraelské osadníky v okupovaném Východním Jeruzalémě a na osm set dalších takových domů v osadě Ariel na Západním břehu. Během své návštěvy Indonésie Obama řekl, že rozšiřování izraelských osad „nikdy nepomůže“ mírovému jednání. Mezitím pak na Západním břehu palestinský vyjednavač Saeb Erekat apeloval na Spojené státy, aby požadovaly stažení Izraele za hranice z roku 1967: „Proto apelujeme na Spojené státy americké a Evropskou unii, aby, pokud chtějí zajistit pokračování řešení dvou států a zachování mírového procesu, reagovaly na izraelský unilateralismus tak, že uznají palestinský stát s hranicemi, které byly stanoveny v roce 1967, včetně Východního Jeruzaléma jako hlavního města.“ Také tento týden izraelský premiér Benjamin Netanyahu na své cestě po Spojených státech promluvil o izraelsko-palestinských vztazích v pondělí v americkém New Orleansu. Přestože pronesl projev před valným shromážděním americké Židovské federace, jeho řeč opakovaně přerušovali mladí židovští aktivisté z organizace Židovský hlas pro mír. Ve svém projevu Netanyahu prohlásil: „Budu mluvit o lidech, kteří se snaží zpochybňovat legitimitu Izraele, ale mají opravdu chybný terč.” Na to americký židovský aktivista vykřikl z davu: „Okupace zpochybňuje legitimitu Izraele.”
10/11/2010

V NĚMECKU POKRAČUJÍ PROTESTY PROTI JADERNÉ ENERGETICE
V pondělí v Německu pokračovaly rozsáhlé akce občanské neposlušnosti při protestech aktivistů proti přepravě jaderného odpadu po železnici. Tisíce aktivistů zablokovaly železnici. Někteří se na ni posadili, jiní se připoutali ke kolejím a další se spustili na lanech ze železničních mostů. Poté, co byl odpad naložen na kolonu nákladních vozidel, aktivisté Greenpeace použili vozidlo maskované jako pivovarnický vůz k zablokování kolony vezoucí jaderný náklad do cílové zastávky v opuštěných solných dolech. Kvůli protestům dorazil nakonec jaderný odpad k cíli se zpožděním 92 hodin. Aktivista Greenpeace, Tobias Riedl, vysvětlil, že hlavním důvodem protestů je plán vlády prodloužit oficiálně povolenou životnost jaderných elektráren o 12 let, kvůli čemuž vznikne více jaderného odpadu, pro který neexistuje technicky proveditelný plán bezpečného uložení: „Aktivisté Greenpeace demonstrují proti nezodpovědné jaderné politice kancléřky Merkelové. Prodloužení životnosti jaderných elektráren znamená vytvoření dalších téměř 5000 tun jaderného odpadu, se kterým si nikdo neví rady.“
9/11/2010

MANAŽER FINANČNÍHO FONDU SE VYHNUL SOUDU ZA ZLOČIN DÍKY SVÉMU ZAMĚSTNÁNÍ
Bohatý manažer amerického hedgeového fondu se vyhnul soudu za vážný zločin, jelikož se oblastní prokurátor domnívá, že by odsouzení mohlo poškodit manažerovo velmi dobře placené zaměstnání. Martin Erzinger, manažer vysoce spekulativního finančního fondu u firmy Smith Barney, údajně v americkém státě Colorado srazil cyklistu svým mercedesem a z místa nehody ujel. Cyklista utrpěl zranění páteře a krvácení do mozku. Cyklistův advokát byl šokován rozhodnutím místního prokurátora, Marka Hurlberta, který se rozhodl obvinit Erzingera pouze z přestupku. Hurlbert své rozhodnutí odůvodnil: „Odsouzení ze zločinu má velmi vážný dopad na zaměstnání někoho, kdo má profesi jako pan Erzinger, a to mělo jistý vliv na rozhodnutí.”
9/11/2010

MÍROVÍ AKTIVISTÉ SABOTOVALI PRODEJ BUSHOVÝCH PAMĚTÍ
Skupina mírových aktivistů započala nenásilnou „partizánskou válku“ s cílem narušit prodej právě publikovaných pamětí „Decision Points“ (Momenty rozhodnutí) bývalého amerického prezidenta George W. Bushe. V blogu nazvaném Waging Nonviolence (Boj nenásilím) aktivisté vyhlásili požadavek, aby lidé v knihkupectví přemísťovali výtisky těchto pamětí do oddělení pro knihy o sociopatii a zločinnosti. V úterý se před knihkupectvím v Texasu sešla skupinka demonstrantů v době, kdy Bush podepisoval čtenářům své knihy. Demonstrující žádali zatčení Bushe za to, že vydal souhlas s mučením a spustil válku v Iráku.
10/11/2010

Žádné komentáře