Akt-info Archiv

Zprávy, které by měly zaznít v médiích

Akt-info 2010

Vydání č. 156

25.11.2010
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 156
=============================================

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
- Vůdce Tálibánu v tajných rozhovorech byl podvodník
- Velké americké korporace vykazují rekordní zisky
- Izrael se chystá schválit zákon, jenž by nedovolil postoupit území bez referenda

VŮDCE TÁLIBÁNU V TAJNÝCH ROZHOVORECH BYL PODVODNÍK
Podle zpráv z Afghánistánu zkrachoval průběh tajných rozhovorů mezi představiteli Spojených států a Tálibánu poté, co americká strana dospěla k závěru, že hlavní účastník těchto rozhovorů je pákistánský obchodník vydávající se za jednoho z hlavních velitelů Tálibánu. Vyjednávání s mužem, který se identifikoval jako Mullah Akhtar Muhammad Mansour, zástupce velitele Tálibánu, byla pořádána po dobu tří měsíců. Deník The New York Times informoval o tom, že falešný  vůdce Tálibánu se dokonce setkal s prezidentem Hamídem Karzáím. Do Kábulu přiletěl letadlem NATO a byl uveden do prezidentského paláce. Za svou účast v těchto rozhovorech získal podvodník poměrně značnou částku peněz.
23/11/2010

VELKÉ AMERICKÉ KORPORACE VYKAZUJÍ REKORDNÍ ZISKY
Přestože ekonomická krize pro osoby s nízkými až středně vysokými příjmy pokračuje, nově zveřejněné statistiky ukázaly, že korporace se sídlem ve Spojených státech vykazují za uplynulý třetí kvartál roku 2010 rekordní zisky. Výše těchto zisků přesahuje ročně 1,6 bilionů amerických dolarů, což představuje nejvyšší příjmy za uplynulých šedesát let, během kterých americké státní úřady vedou statistiky korporátních zisků. Oproti minulému roku zisky obchodních společností stouply o 28 procent. Přesto společnosti podle statistik nevyužívají tyto zisky na to, aby zaměstnaly větší počty pracovníků. Americké úřady předvídají, že současná oficiální míra nezaměstnanosti 9 procent potrvá i nejméně celý příští rok. Mnoho ekonomů se však shoduje na tom, že reálná míra nezaměstnanosti ve Spojených státech je oproti oficiálním údajům pravděpodobně dvojnásobně vyšší.
24/11/2010

IZRAEL SE CHYSTÁ SCHVÁLIT ZÁKON, JENŽ BY NEDOVOLIL POSTOUPIT ÚZEMÍ BEZ REFERENDA
Izraelský parlament schválil opatření podporované premiérem Benjaminem Netanjahuem, podle kterého by se pro eventuální mírové dohody uzavřené s Palestinci a sousedními arabskými státy mohlo požadovat celonárodní referendum. Tento izraelský zákon se týká jakýchkoli dohod včetně stažení z okupovaného území, které Izrael obsadil (východního Jeruzaléma nebo Golanských výšin zabraných Sýrií). Kritické hlasy zastávají názor, že daný návrh zákona by mohl komplikovat Američany podporované rozhovory s Palestinci. Hlavní palestinský vyjednavač Saeb Erekat označil toto opatření za „výsměch mezinárodnímu právu“.
23/11/2010

Žádné komentáře